Rozbouřená situace na Šluknovsku začíná lákat politiky. Ve výběžku se jich objevilo již několik: poslanec a děčínský zastupitel Jaroslav Foldyna, ministr vnitra Jan Kubice, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka – a dnes přijíždí na sever ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Starostové ale chtějí šarži nejvyšší – premiéra Petra Nečase. Již několikrát ho totiž do regionu zvali. Ten jejich přání splní právě dnes, navštíví Rumburk a také Varnsdorf.

„Zneužívání peněz pracujících vidím jako jeden z důvodů eskalování problémů,“ řekl premiér o víkendu Petr Nečas. Podle něj je příčin současného stavu více. Stát má zajistit především bezpečnost lidí a ochranu jejich majetku. Nečas ale současně varoval, že je iluzí existence „zázračných a rychlých receptů“.
Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka při páteční návštěvě Šluknovska vyzval vládu, aby přidala peníze na aktivní politiku zaměstnanosti. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zhruba 500 milionů ročně, z nichž by města s ghetty mohla financovat nová místa pro veřejně prospěšné práce. Ministerstvo práce to nekomentovalo. Mluvčí resortu Viktorie Plívová řekla, že ministr Jaromír Drábek (TOP 09) v pondělí do Rumburku jede a představí tam svůj plán.

Sobotka zároveň kritizoval postup vlády premiéra Petra Nečase (ODS) při řešení problémů na Šluknovsku. Podle něj je liknavý už od prvního dopisu, který do Prahy poslali starostové ještě předtím, než se etnické problémy v regionu začaly zvětšovat.

„Reakce pana Nečase byla byrokratická. Kdyby reagoval rychle, možná nemuselo dojít k takové eskalaci napětí,“ prohlásil Sobotka.
Sobotka zároveň prezentoval své návrhy na zklidnění situace.

„Kdyby se podařilo o 500 milionů navýšit peníze na aktivní politiku zaměstnanosti, tak si myslím, že by bylo možné v těch kritických lokalitách s vysokou nezaměstnaností uspokojit nároky na veřejně prospěšné práce,“ uvedl.

Podle Sobotky by se část dlouhodobě nezaměstnaných mohlo podařit umístit na tyto práce a situace by se tím zlepšila. Potřebné peníze má vláda získat tím, že nebude snižovat daně, uvedl.

Zatímco Sobotka Nečase zkritizoval, jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna při veřejné diskuzi s lidmi ve Varnsdorfu otevřeně přiznal, že vinu na současné situaci s nepřizpůsobivými lidmi mají všichni politici – a to i jeho strana, tedy ČSSD.

LUDĚK STÍNIL, ČTK