Děčín by se mohl v brzké době dočkat nového osvětleného přechodu. Stačí, aby jeden z nebezpečných přechodů uspěl v hlasování projektu Vaše volba Nadace ČEZ.

O přechodech mohou lidé již hlasovat, a to až do 24. května na stránkách www.cezregiony.cz.

Přechody vybírali odborníci z policejního prezídia a v každém regionu vybrali deset nejnebezpečnějších přechodů. V Děčíně označili za nejnebezpečnější přechod u obchodního domu Tesco a restaurace U Švejka na Ústecké ulici.

Další dva přechody v každém regionu pak ještě vyberou regionální odborníci dopravní policie a BESIPu, celkem tak bude letos vylepšeno 35 přechodů.

„Nedostatky v bezpečnosti přechodů jsou bohužel v České republice zjevné a upozorňuje se na to opakovaně, rozhodli jsme se proto zaměřit naši obecně prospěšnou činnost právě tímto směrem. Veřejným hlasováním navíc docílíme toho, že tato pomoc poputuje přesně tam, kde to lidé doopravdy ocení," říká Šárka Samková ze Skupiny ČEZ.

Jen v loňském roce cestu přes přechod nepřežilo 35 chodců; těžce raněných bylo 220 lidí. Zásadním bezpečnostním prvkem, který dokáže přispět ke zvýšení bezpečnosti na přechodech pro chodce, a snížit tak tuto statistiku, je kvalitní osvětlení.

Dostat se z jedné strany vozovky na tu protější bývá často nechtěným hazardem. Přechodů, které chodce k takovému hazardu nutí, je bohužel v České republice stále hodně. Jen na silnicích I. tříd identifikovala Dopravní policie 423 rizikových přechodů, u kterých kromě běžných bezpečnostních prvků chybí právě osvětlení.

„Z našich i zahraničních zkušeností usuzujeme, že kvalitní osvětlení přechodu může snížit počet úmrtí až o 65 procent. Jsme přesvědčeni, že více světel na přechodech ocení nejen chodci, ale i řidiči, pro které je mnohdy velmi obtížné rozpoznat, zda u přechodu stojí chodec, který se chystá vkročit do vozovky," říká Roman Budský, vedoucí BESIPu.

Zveřejnění výsledků hla-sování proběhne od 27. do 31. května. V průběhu června a července přidělí Nadace ČEZ granty vybraným městům a obcím, které zpracují projekty, rozpočty a zahájí se stavební řízení.