Mnohé lidi brouk lezoucí po ruce spíš vyděsí a leckdo neváhá těmhle tvorům  ukončit život podrážkou svých bot. Svědkem takového počínání by jen nerad byl Petr Svadbík z Děčína. Je totiž amatérským entomologem. 
A své vášni se s různými přestávkami věnuje už více než půl století.

Od dětství

„Už jako kluk jsem se díky otčímovi naučil preparovat motýly, které jsem ukládal do krabice od bonbonů. Nebylo to ale ještě to pravé sběratelství, protože jako dítě jsem těch zájmů vedle sportu měl více. Entomologie mně učarovala znovu až v dospělosti. Od motýlů jsem ale přešel 
k broukům," vzpomíná sedmdesátiletý sběratel a ukazuje na štos odborných knih.

„Právě z nich jsem čerpal potřebné vědomosti a znalosti. Bez přesného určení druhů a jejich latinském i českém odborném názvosloví by prostě tenhle koníček moc velký smysl neměl," zdůrazňuje Petr Svadbík, který je zároveň členem Entomologického klubu Labských pískovců 
a NP České Švýcarsko.

close Děčínský amatérský entomolog Petr Svadbík má ve své sbírce stovky brouků. zoom_in Právě díky spolupráci  profesionálů i amatérských nadšenců se v chráněné krajinné oblasti i na území Národního parku podařilo poměrně dobře zmapovat výskyt jednotlivých druhů brouků. 
A tím také zajistit vhodné podmínky jejich ochrany.

„Myslím, že mezi těmi stovkami exemplářů jsou kousky hodné obdivu a jsem na ně docela pyšný. Ale na sbírku brouků i krásných motýlů jsem fakt ženské nebalil. Ani nynější manželku, ta moje hobby spíš toleruje, než aby 
z něho byla nějak nadšená," svěřuje se se šibalským úsměvem entomolog.

Ve svých kazetách má sice roháče, střevlíky a mnohé další druhy, ale specializuje se především na mandelinky.

„Je jasné, že člověk na svoji vášeň nezapomene ani při cestách někam k moři či jinam do zahraničí. Manželka odpočívá na lehátku a já zvídavě okukuji pláž a nejbližší okolí. Je to spíš zvídavost, co se tam vyskytuje, než  cílený zájem nějaké nové exempláře posbírat," tvrdí.

Unikátní motýl

close Děčínský amatérský entomolog Petr Svadbík má ve své sbírce stovky brouků. zoom_in I když se motýlům už dříve přestal věnovat, sundá ze zdi jeden exemplář a rád se jím pochlubí.

„Toho jsem dostal od Miroslava Drnce. Pro mne je tenhle čtyřiadevadesátiletý pán zázrakem přírody. I ve svém požehnaném věku zvládá perfektně všechny úkony související s preparací," prohlíží si se zalíbením motýlího krasavce. „V minulosti na Děčínsku působila řada nadšených amatérských entomologů. Měl jsem to štěstí se s některými z nich i blíže poznat a dozvědět se tak, že kdysi tady brouků a dalších drobných tvorů byla spousta. S nadsázkou by se dalo říci, že je mohli lopatami přehazovat. My vlastně v tom sběratelství už jen paběrkujeme. Ale na druhou stranu si každého cennějšího nálezu o to víc považujeme," dodává Petr Svadbík.