Ústeckým a Libereckým krajem prošla bouřka ve čtvrtek večer. Třeba na Šluknovsku napršelo za dvě hodiny přes 40 milimetrů vody. Ještě horší byla situace v Jizerských horách, kde srážkové úhrny na některých místech přesáhly 50 milimetrů za hodinu. Během noční bouřky napršelo na Nové louce přes 77 milimetrů, na Olivetské hoře naměřily srážkoměry 75 milimetrů srážek. Takové množství vody nemohly řeky pobrat, největší problémy byly na Smědé v Předláncích, dosáhla v noci třetího stupně, na druhý stupeň vystoupala v noci Jeřice v Mníšku.
Problémy byly i na Děčínsku.
Mezi Krásnou Lípou a Kyjovem sjel svah přímo na silnici.
"Na silnici byla souvislá vrstva hlíny v délce šest metrů. Hlína byla ze silnice odstraňována nakladačem," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
Hasiči měli zase napilno, na severu Čech odstraňovali desíkty napadaných stromů; také odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů. V Ústeckém kraji měli zhruba tři desítky výjezdů, v Libereckém ještě o něco víc.
Rušnou noc zažili skauti u Řasnice v Krásném lese na Liberecku. Když rozvodněná řeka začala zaplavovat jejich tábor, nezbylo než se evakuovat.
"Všech 24 dětí i s vedoucími jsme převezli do rekreačního střediska v Raspenavě, všichni byli v pořádku," řekl operační důstojník libereckých hasičů.
Noční evakuaci zažily i děti z tábora u Chřibské na Děčínsku. Jejich tábor ale podle hasičů zaplaven nebyl. "Evakuovali se preventivně," doplnil operační důstojník ústeckých hasičů.
Největší škody jsou zřejmě ve Višňové na Liberecku, přívaly vody nedokázaly zastavit ani nafukovací protipovodňové hráze, které v obci pořídili po ničivých povodních v srpnu 2010. Situaci v obci zhoršila voda valící se z Polska.
"Bylo to hrozně rychlé, vody bylo tolik, že jí najednou bylo všude 20 čísel," řekl velitel tamních hasičů Lubomír Erban. Voda se dostala do několika domů a zaplavila i místní komunikace.