„Byla to muchnička. Zůstalo mi po ní na noze pořádné kousnutí. Pak přišly vysoké horečky a otekly mi uzliny v tříslech,“ vypráví žena z Ústecka, jejíž jméno z pochopitelných důvodů zatím nezveřejňujeme. Lékař konstatoval na základě rozboru krve, že jde o lymskou boreliózu. Žena nemoci přičítá i to, že se jí vzápětí doslova rozsypal celý organismus, rozbolely jí dokonce i zuby, nakonec si několik dní poležela v nemocnici. „A to jsem si myslela, že boreliózu roznášejí jen klíšťata,“ dodala.

Boreliózu přenáší i jiný hmyz

Jak potvrdil Josef Trmal, šéf krajských hygieniků, mezi odborníky se skutečně mluví o tom, že boreliózu může přenášet i jiný hmyz než jen klíšťata. „U komárů tomu moc nevěřím, ale možné by to bylo u muchniček nebo ovádů,“ řekl. Do pátku 14. srpna na území Ústeckého kraje hygienici zaznamenali už 69 případů boreliózy.

Jde i výjimky

Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice je přesvědčen, že pokud boreliózu přenese jiný hmyz, je to spíše výjimka. A to i přesto, že jen polovina lidí, kteří na infekční oddělení s boreliózou přijdou, ví, že měli přisáté klíště. „Problém je v tom, že člověka může kousnout klíště nejen dospělé, ale také v prvním nebo druhém vývojovém stádiu, tedy jako larva nebo nymfa. Ty jsou velmi malé, takže si jich člověk nemusí ani všimnout nebo je nechtěně setře,“ uvedl. „Mnoho lidí také neví, že borelióza se dá vetřít do kůže třeba, když najdou klíště na svém psovi a rozmáčknou ho,“ dodal Dlouhý.

Podle Trmala pak borelióza může rozladit celý organismus, takže se někdy projeví i zatím skryté problémy. I když, jak dodal Dlouhý, že by snižovala imunitu, jako třeba mononukleóza, se neprokázalo. Potíž je spíše s tím, že i když se borelióza odléčí v prvních stádiích, může se usídlit v kůži, srdci, nervech nebo kloubech a později se projevit bolestmi. „Proč se to děje jen u některých lidí, se zatím stále neví,“ doplnil Dlouhý.

Ústecko má nejvíce nakažených

Na Ústecku ale není problémem jen lymská borelióza. Zůstává jím, stejně jako v minulých letech, také klíšťová encefalitida. Ústecko je na tom nejhůře ze všech okresů kraje. Do pátku zde už bylo klíšťovou encefalitidou nakaženo devatenáct z celkem třiceti pěti lidí v kraji, kteří tuto nemoc již od začátku roku prodělali. Nejproblematičtější oblast se nachází kolem Labe, na Děčínsku (kde je zatím devět případů) i kolem Ploučnice.

Nejúčinnější ochranou proti borelióze ale i klíšťové encefalitidě je, jak upozorňují odborníci, prevence v podobě očkování. Vhodné je před cestou do lesa nebo míst, kde roste vysoká tráva a křoviny, postříkat se účinným repelentem. A konečně babské recepty, se kterými se dá setkat v odborných příručkách, už dávno radí použít česnek nebo vitamin B, které svým pachem klíšťata odpuzují.

“Lidé by skutečně měli být na Ústecku opatrní,“ doporučuje vzhledem k počtu nemocných boreliózou i takzvanou klíšťovkou Trmal.