Obnovená rozhledna se na vrch Studenec nevrátila ani na druhý pokus. Po několikahodinovém čekání na příznivé povětrnostní podmínky sice vrtulník ve čtvrtek odpoledne s prvním dílem více než šestnáct metrů vysoké vyhlídkové věže vzlétl, ale na místo určení spodní část konstrukce nedopravil. Dvoutunový díl se během několika minut ocitl zase zpátky na zemi, na vyhrazené ploše českokamenického fotbalového hřiště.

„Museli jsme se vrátit. Zase začal foukat silný nárazový vítr a manipulace s tak těžkým břemenem je v takových podmínkách velice riskantní. Bylo by to manévrování na hranici hazardu se životem lidí na palubě i těch, kteří,“ byli připraveni konstrukci zpevnit ocelových patek v betonové desce,“ vysvětlil pilot Petr Černý.

Mělnické Aerocentrum, které přepravu rozhledny na Studenc zajišťuje, se pokusí o přesun rozhledny ještě v průběhu dneška Jestli k pátečnímu transportu dojde a nebo ne, to bude znovu záležet především na počasí. Meteorologická předpověď ale právě na dnešek moc příznivá není.

„Počasí je tady prostě nevyzpytatelné a v krajním případě počítáme i s variantou, že rozhledna bude muset přečkat zimu na zdejším hřišti,“ reagoval starosta České Kamenice Miroslav Weis. Připomněl, že jde o elektronicky hlídaný a zabezpečený prostor.

„I nadále bychom měli jednotlivé díly vyhlídkové věže pod dohledem do té doby, než dojde k přepravě na původní místo,“ dodal starosta.

Vyhlídkovou věž snesl vrtulník ze Studence v polovině loňského září. Rozebraná konstrukce nejprve skončila na biofarmě v Lipnici a později došlo k jejímu přemístění právě do sportovního areálu v České Kamenici. Očekávání, že se podaří obnovenou vyhlídku vrátit na původní místo už letos v létě, tedy v období, kdy uplynulo sto dvacet let od jejího postavení, se naplnit nepodařilo.

„Bylo to dost velké zklamání, ale věřili jsme, že se ten termín dokončení všech prací a znovuoživení rozhledny prodlouží jen o několik málo týdnů. Bohužel, pokračovaly nejrůznější komplikace a problémy. Naplánování přepravy na konec listopadu či počátek prosince, tedy na období neustálých proměn počasí, nebylo zrovna tou nejšťastnější volbou. Což potvrdily i zatímní dva marné pokusy o vrácení rozhledny na své místo,“ posteskl si Tomáš Horyna, místopředseda občanského sdružení Studený a Lipnice, které se stalo jedním z neaktivnějších článků obnovy kulturní památky. Tu v roce 1888 nechal na Studenci postavit Horský spolek pro České Švýcarsko.

„Zajištění nynější rekonstrukce nebylo pro město jednoduchou záležitostí. Samozřejmě, že náš velký dík patří organizátorům finanční sbírky i samotným dárcům a sponzorům. Vážíme si jejich pomoci. Na druhou stranu nás mrzí některé kritické výhrady a připomínky, že se všechno dalo zvládnout dříve. Museli jsme vedle žádosti o poskytnutí dotace řešit spoustu dalších administrativních a správních záležitostí včetně vypsání výběrového řízení na dodavatele prací. A to nějaký čas zabere,“ tvrdil starosta Weis.

Naději na to, že se transport i přes nepřízeň počasí podaří uskutečnit, přepravci z mělnického Aerocentra včera až do pozdního odpoledne neztráceli. Pak své snažení museli vzdát.

„Chtěli jsme ten přílet vrtulníku,m jehož minuta provozu představuje náklady ve výši přes tisíc korun, efektivně a účelně zužitkovat. Bohužel, boj s větrem jsme nakonec prohráli,“ poznamenal pilot Petr Černý.