Boj o své střední školy, především gymnázium, Děčín nevzdává. Primátor František Pelant (ČSSD) již odeslal na kraj dopis s výhradami.

„Popsal jsem v něm naše výhrady k případnému slučování,“ říká Pelant.

Krajský zastupitel Jaroslav Foldyna (ČSSD) se zase snaží rozhodnutí krajského zastupitelstva o slučování škol oddálit. Město totiž nabízí, že by na provoz gymnázia přispělo.

„Tím, že jsme nabídli určitou spoluúčast na financování provozních nákladů gymnázia, tak jsme přišli se vstřícným gestem. Tím pádem si myslím, že má návrh odložit rozhodnutí o slučování větší šanci,“ je přesvědčen Foldyna.

Podle jeho slov je potřeba, aby se sešly všechny zainteresované strany a určily, o jaké provozní náklady by se mohly podělit. Celkové provozní náklady děčínského gymnázia se pohybují kolem tří milionů korun za rok.

„Zatím třeba nevím, co všechno bychom platili,“ dodal Foldyna.

Jen protesty podle něj ale nestačí. Proti slučování jiných škol už v minulosti řada protestů byla, ale zastupitelé nakonec vždy schválili návrh krajské rady.
Krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD) podle ČTK řekl, že bude o celé věci ještě jednat s představiteli Děčína.

„Zatím se nám nikdo neozval. Ale podobná jednání samozřejmě vítáme,“ uvedl pro Děčínský deník primátor Děčína František Pelant.

Určitou naději do případného odkladu vkládá také děčínský zastupitel Vladislav Raška (ODS), který na posledním zasedání zastupitelstva inicioval nesouhlasné stanovisko města ke slučování škol.

„Byl bych opravdu rád, kdyby zřizovatel ještě jednou zvážil všechny důsledky sloučení čtyř děčínských středních škol. A nejen ty ekonomické,“ vyzval Raška krajské zastupitele k přehodnocení slučování. Podle opozičního zastupitele se ale není možné bavit o převodu zřizovatelství školy bez převodu majetku.

„Jednoznačnou prioritou je ale pro nás zachování současného stavu. Tedy čtyř samostatných středních škol,“ uzavřel.

Plán na sloučení dvou děčínských průmyslovek, strojní a stavební, a gymnázium s obchodní akademií schválila krajská rada v polovině května. Krajské zastupitelstvo mělo tento plán projednat na konci června. Mezitím ale děčínské zastupitelstvo města vyslovilo se slučováním nesouhlas a vyvolalo následná jednání.

Kraj slučuje školy už několik let.

Naposledy zastupitelé spojovali školy v dubnu, kdy jich 23 sloučili do 11 organizací. Po poslední, červnové vlně slučování má podle představ vedení kraje v regionu zůstat 44 páteřních škol zřizovaných krajem.

V roce 2006 byl kraj zřizovatelem 86 škol. Od snížení tohoto počtu si slibuje hlavně zefektivnění školství a úsporu peněz, protože ubývají žáci. V roce 2002 na středních školách studovalo 42 500 studentů, nyní jich je 39 000.

Kraj odhaduje, že v roce 2015 bude na středních školách už jen 26 500 studentů.