První síto mají za sebou projekty usilující v Děčíně o část z pěti milionů korun určených na participativní rozpočet. O tom, na který z postupujících projektů se nakonec peníze dostanou, rozhodnou v hlasování sami obyvatelé města.

Celkem se sešly téměř čtyři desítky návrhů. Jako uskutečnitelných jich radní a magistrátní úředníci vybrali patnáct. Jedním z projektů, který postoupil do hlasování veřejnosti, je dobudování dopravního hřiště u Kamenické ulice.

„Jsem rád, že jsme prošli. Ale chleba se bude lámat teprve nyní. Důležité bude rozhodit sítě do všech směrů, abychom získali co nejvíce hlasů,“ byl spokojený s postupem do užšího kola Jiří Hykl, který spolu s Martinem Lánou předložil návrh na dostavbu dopravního hřiště.

To by mělo vyjít na přibližně půl milionu korun. Právě tato částka byla podmínkou pro postup do veřejného hlasování. Nesplnil ji například návrh na vybudování parkoviště v Bynově. Jeho předkladatelé cenu odhadli na dva miliony korun.

Neprošly i další nápady lidí. Třeba kvůli tomu, že chtěli investovat do majetku, který nepatří městu. To se týkalo třeba singeltrailu na Maxičkách nebo stavby chodníku podél silnice z centra města na Březiny.

„Bohužel jsme některé návrhy museli vyloučit. Důvody byly různé. Některé není možné realizovat v daných finančních prostředcích, některé nebyly navrženy na pozemcích města, jiné nedovoluje například památková péče nebo byly v rozporu s ochranou přírody,“ řekla děčínská primátorka Marie Blažková.

Návrhy si zájemci mohou prohlédnout na stránce www.tvorimedecin.cz. Se všemi projekty, které postoupily do dalšího kola, se budou moci lidé také seznámit ve středu 11. dubna od 15 hodin v městské knihovně. Tam je představí jejich předkladatelé a budou se snažit přesvědčit veřejnost, že má podpořit právě jejich projekt.

„Samotné hlasování odstartuje ihned po veřejném setkání a potrvá do 25. dubna. Hlasovat bude možné na webových stránkách,“ doplnila mluvčí magistrátu Markéta Lakomá. Lidé budou moci při hlasování udělovat nejen plusové hlasy, ale také minusové. Ty budou moci dát projektům, o kterých si myslí, že jsou zbytečné a nepřinesou žádné zlepšení veřejného prostoru.

Vzhledem k tomu, že město v participativním rozpočtu rozděluje pět milionů korun a ne všechny projekty dosahují maximální povolené částky 500 tisíc, je pravděpodobné, že se nakonec dostane podpory z městského rozpočtu všem projektům, které postoupily do hlasování.

Participativní rozpočet spustila děčínská radnice loni na podzim. Lidé mohli posílat své návrhy do letošního ledna. Následně měli úředníci dvě měsíce na jejich zhodnocení. Vybrané projekty by se pak měly uvést v život ještě letos.