Přestože názor kraje zrušení částí vyhlášek nezvrátí, představitelé Varnsdorfu i Litvínova jej přivítali.

„Zastání kraje je pro nás důležité, již jsme s ním o tom jednali. Podporují nás všichni, co mají rozum. Paní ombudsmanka zdravým selským rozumem neuvažuje,“ říká starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček, který je přesvědčen, že by Varnsdorf a Litvínov podpořili všichni krajští zastupitelé.

Potřebu vyhlášky hájí i v dalších městech v Ústeckém kraji, kde už několik let platí.

„Je potřeba si uvědomit, že vyhláška není proti slušným lidem. Jde hlavně o možnost obce zasahovat ve vlastní obci při rušení nočního klidu. Pokud se lidé chovají slušně, nemusejí mít přeci s vyhláškou problém,“ uvedl starosta Bíliny na Teplicku a zároveň i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Před děčínským úřadem práce. Ilustrační foto.
Půl roku bez zaměstnání? Lze si polepšit ve veřejné službě

„Není možné, aby bylo takovýmto způsobem zasahováno do práv obce starat se o dodržování pořádku na jejich území. Zákaz vysedávání na zídkách, na zemi či na schodech u domů obce vyhlásily kvůli častému stěžování si místních obyvatel na hluk,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika.

Rušením vyhlášek se na svém zasedání chce zabývat také rada kraje. Podle Ústavního soudu by na jeho nález měla reagovat i další města mající podobné vyhlášky a zrušit je.

Podpory si váží i starostka Litvínova Kamila Bláhová. Ta chce otevřít diskuzi, jak sporné části vyhlášky sladit s ústavním pořádkem.

„V této věci je metodickým rádcem odbor veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra ČR, který k dané věci zatím nezaujal konkrétní stanovisko. Až poté budeme moci všechny informace vyhodnotit a navrhnout další postup,“ přibližuje další kroky starostka Litvínova.

Chalupa Karla Gotta v Doubici na Děčínsku se stavebně pomalu dokončuje.
FOTO: Prodej jako maskovací manévr? Na Gottově roubence se dál staví

Zcela padnout nechtějí nechat svou vyhlášku ani ve Varnsdorfu, kde připravují její nové znění tak, aby vyhovovalo nálezu Ústavního soudu.

„Budeme konkrétnější. V původní vyhlášce jsou konkrétní lokality, kde je zákaz pití alkoholu. V nové vyhlášce budou vyjmenovaná i místa, kde bude zakázáno posedávání na zídkách nebo schodech,“ vysvětluje varnsdorfský starosta Stanislav Horáček.

Varnsdorf svou vyhlášku vydal v roce 2012, Litvínov totožnou o rok později. Zakazovaly sedět jinde než za zařízeních k tomu určených, tedy například na schodech, obrubnících, zídkách a podobně.

Soud uvedl, že zakázané sezení nemůže být samo o sobě místní záležitostí, která může veřejný pořádek narušit. „K tomu by bylo potřeba dalšího kvalifikovaného jednání,“ uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Města argumentovala například tím, že lidé posedávají na obrubnících směrem do silnice či přímo na silnici a ohrožují bezpečnost silničního provozu. Tato jednání však lze podle soudu možné postihovat jako přestupky už nyní.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Rumburk si dal podmínky pro převod Lužické nemocnice na kraj