I když s koncem října končí i oficiální turistická sezona, některé památky na severu Čech jsou otevřeny pro veřejnost i po tomto datu. Například zámek v Děčíně mohou lidé navštěvovat celoročně. Vedle klasických prohlídek vedení zámku připravuje pro návštěvníky i speciální akce. Snaží se tak lidem zpestřit návštěvu, uvedla pracovnice děčínského zámku Klára Kozlíková.

Historické kočáry

Už první listopadový den se návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky výstavy historických kočárů 
v zámecké konírně.

„Návštěvníky bude provázet Martin Jahoda z Poštovního muzea v Praze, které nám kočáry ze svých sbírek zapůjčilo," řekla Kozlíková.

O den později se v zámeckém parku na Mariánské louce uskuteční tradiční ekumenické setkání, spojené s modlitbou a meditací.

„Akce je určena pro lidi všech vyznání," uvedla pracovnice zámku. Poslední listopadový den bude patřit adventnímu koncertu vokálního tělesa Collegium Verbascum v kapli svatého Jiří.

Vedle toho si návštěvníci mohou vybrat jeden ze dvou prohlídkových okruhů. Jedním z nich jsou Zlatá léta děčínského zámku přibližující největší slávu a rozkvět thunovského sídla prostřednictvím salonů, obrazárny či obytných pokojů.

Druhý okruh Návštěva 
u knížete Františka Thuna ukáže děčínský zámek za časů nejvýznamnějšího člena rodu, někdejšího premiéra rakouské vlády a českého místodržícího. K vidění jsou soukromé pokoje i reprezentační salony a také pracovna posledního majitele.

„Oba okruhy jsou otevřeny celoročně, a to denně. Naopak okruhem Barokní perly zámku, který je veden i exteriéry, provádíme pouze od dubna do října, stejně jako Růžovou 
a jižními zahradami," uvedla Kozlíková. Jižní zahrady byly po rekonstrukci otevřeny loni.

Program i jinde

Některé památky v Ústeckém kraji připravily speciální program na závěr sezony.

Zámky Jezeří a Libochovice se tento víkend nesou ve znamení strašidel a kouzel 
i jarmarků.

Na státní svátek 28. října se mohou lidé vydat na varhanní koncert do mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie nebo slavnostní zakončení sezony včetně živých obrazů 
a koncertu na zámku Krásný Dvůr na Lounsku.

Poslední říjnový den pak bude strašit na zámku v Benešově nad Ploučnicí, 2. listopadu chystá zámek Velké Březno zavírání okenic.

Úspěšná sezona

Letošní hlavní turistická sezona byla pro památky v Ústeckém kraji velice úspěšná. Jen ty v péči Národního památkového ústavu navštívilo do konce září 168 000 lidí, což bylo o 31 procent více než za stejné období loňského roku.

Nejnavštěvovanější byl hrad Hazmburk na Litoměřicku, kam zavítalo 26 000 lidí. Sezona tam přitom ještě definitivně nekončí, v případě příznivého počasí bude otevřeno i o listopadových víkendech. Ještě více návštěvníků ale zavítalo právě na děčínský zámek.