Kočičí granule, konzervy, seno, piliny, velká papírová krabice na studené chodbě a k tomu mateřská škola v Benešově nad Ploučnicí. Co váže všechny tyto pojmy dohromady? Společným jmenovatelem je malé bodlinaté klubíčko, které by jisto jistě nepřežilo nastávající zimu, a proto se děti se svými učitelkami pustily do jeho záchrany. „Našli jsme ho na zahradě školky přibližně před čtrnácti dny. Bylo tak malé, že jsme se opravdu báli, že nepřežije. Ihned jsme začali zjišťovat, jak se o takového drobečka starat, popřípadě, kam ho odvézt,“ uvedla ředitelka Eva Fofoňková.

Na prvním místě je napadla děčínská zoologická zahrada. Ta a stejně tak i děčínský městský útulek ale z důvodu nedostatečného zázemí ježky nepřijímá. „V zahradě nám ale poskytli důležité informace o tom, co takový malý ježek pro úspěšné přezimování potřebuje, čím ho máme, ale i nemáme krmit, jak by měl přibývat na váze, co dělat v případě, když nepřibírá,“ vysvětlila Fofoňková. Odtud získala školka také kontakt na Záchrannou stanici Falco z Dolního Týnce, která je nejbližší takovou, která se dokáže o ježky během zimy postarat. „Prozatím jsme ještě nevolali, zdá se, že náš Bodlinka, jak si ho děti pojmenovaly, prozatím prospívá dobře,“ doplnila ředitelka.

Malý ježek má prozatím 450 gramů, většinu dne prospí, děti se na něj chodí koukat přibližně jednou týdně, aby ho příliš nerušily. Dokonce o Bodlinkovi nacvičily písničku. „Aniž bychom to měli v plánu, Bodlinka se stal živou součástí školního projektu, který naše předškoláky provázel po celý podzim. Týkal se právě ježků a všeho kolem nich. Jednotlivé třídy se seznamovaly s těmito zajímavými zvířaty, kreslily, učily se básničky a písničky, vyprávěly si o nich, dokonce si jednoho takového vyrobily. Na podzim jej pak na zahradě uložily k zimnímu spánku,“ doplnila Eva Fofoňková. Veškeré tyto aktivity školka dokumentovala, vznikly spousty fotografií a pořídilo se množství videozáznamů. Výstupem projektu, na kterém pilně pracovala také základní škola, bude DVD, které podzim s ježky shrne v celek.