Inkubační doba chřipky je přibližně dva až tři dny, v některých případech to může být méně. Aby s ní tělo mohlo efektivně bojovat, potřebuje dostatečně vysokou hladinu protilátek. Ty ale v těle vydrží jen omezenou dobu.

„Proto je dobré se nechat očkovat na přelomu září a října. A toto očkování opakovat každý rok," říká krajská epidemioložka Lenka Šimůnková.

Očkovací látky se totiž většinou připravují každý rok jinak. Výrobci upravují jejich složení podle chřipkového kmene, který v té době nejvíce ohrožuje lidi. Pokud by v očkovací látce totiž byl kmen, který způsoboval epidemie před několika lety a dnes se prakticky nevyskytuje, očkování by bylo neúčinné.

Velmi často se lidé obávají vedlejších reakcí po očkování. To ale pro očkování proti chřipce neplatí.

Ve vakcínách jsou totiž tak zvané inaktivované viry, tedy mrtvé viry. Jedinou nežádoucí reakcí tak může být alergie na některou ze složek očkovací látky.
Očkování vyjde na 170 korun a více. K tomu je potřeba přičíst ještě poplatek za aplikaci.

„Senioři a zákonem vyjmenované skupiny zdravotně oslabených a rizikových pojištěnců mají jako vždy očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění. U lékaře tedy neplatí vůbec nic, pokud si nechají aplikovat tu vakcínu, kterou pojišťovny podle rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv plně hradí," vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Plně hrazenou je vakcína Influvac.

Přesto odborníci doporučují do očkování investovat.

„Stačí si spočítat, o kolik lidé přijdou peněz, když půjdou marodit. S nachlazením se do práce jít dá, ale s chřipkou to opravdu nejde. Já osobně mám s očkováním dobré zkušenosti. Před několika lety s chřipkou ulehla celá moje rodina. 
A já, která jsem byla očkovaná, jsem neměla nejmenší problémy," dodává Lenka Šimůnková.

V posledních týdnech také stoupá, stejně jako každý rok na podzim, počet respiračních onemocnění. V meziměsíčním srovnání dostala krajská hygienická stanice nahlášeno 
v září téměř třikrát tolik pacientů, než kolik se jich objevilo v ordinacích praktických lékařů v srpnu.