DĚČÍN

Největší pálení čarodějnic 
v Děčíně se tradičně uskuteční na nábřeží pod zámkem. Letos se k němu poprvé připojuje děčínský basketbalový a charitativní projekt Koubasket kapitána Válečníků Jakuba Houšky.

„Myslím, že od počátečního nápadu „něco" uspořádat jsme se dostali k akci, která svým rozměrem bude opravdu velká. Akce, která bude přes celé odpoledne a zúčastní se jí spousta zajímavých hostů. Tím největším na závěr je Sabča Křováková, která neváhala a hned kývla, a tak se mohou všichni těšit na její koncert," píše na svém webu Jakub Houška. Koncert Sabiny je naplánovaný na 18.30 hodinu, během odpoledne nebude chybět ani autogramiáda Válečníků bojujících o další postup do finále české nejvyšší basketbalové soutěže.

Program pod zámkem začne již ve 14 hodin, malé ohně na opékání buřtů vzplanou o hodinu později. Velký oheň s čarodějnicí by měl začít hořet v 18 hodin.

Součástí pálení čarodějnic pod zámkem je také pohádková cesta. Vstupné na pohádkovou cestu pro děti je 100 korun, doprovod může zaplatit libovolnou částku. Celý výtěžek ze vstupného jde na Honzíka Černého. Jeníčkův příchod na svět nebyl vůbec jednoduchý. Kvůli komplikovanému porodu byl dlouho bez kyslíku a následkem toho došlo ke krvácení do mozku. Jeníček se narodil s prvním APGAR skóre 0, ale už během prvních minut života se ukázal jako zarputilý válečník. S pomocí doktorů začal znovu dýchat a statečně zápolil dál. Zvládl první infekce i otok mozku, ale následkem toho se u něj rozvinula dětská mozková obrna (DMO) a porucha sluchu.

Ve stejnou dobu, tedy v 18 hodin, zapálí oheň s čarodějnicí také v děčínském Společenském domě Střelnice, kde tak zahájí další sezónu venkovních akcí. 
K poslechu i tanci bude hrát skupina U-Style.

Pálit čarodějnice se budou i na sídlišti v Březinách, kde je program celodenní. Od rána tu totiž na školním hřišti bude probíhat fotbalový turnaj.

VARNSDORF

Hned na dvě místa ve městě jsou rozdělené akce spojené s pálením čarodějnic ve Varnsdorfu.

Na náměstí E. Beneše bude již od pravého poledne
k dispozici občerstvení, 
v osm hodin večer zde vystoupí skupina Surovej Štefan a přesně v půl desáté upálí čarodějnici. Kromě vatry se návštěvníci varnsdorfských čarodějnic mohou těšit také na tradiční ohňostroj.

Další část programu se odehraje v parku před městskou knihovnou. Od 19 hodin budou nachystány čarodějnické soutěže. Ve 20.30 hodin se představí ohňová show na motivy slavné Krásky a zvířete.

Nakonec ve 21 hodin vyjde od knihovny na náměstí lampionový průvod.

RUMBURK

Hlavní hvězdou rumburského pálení čarodějnic bude Pavel Callta, který vystoupí v 19 hodin. Paliči čarodějnic se v Rumburku ale mohou těšit také například na revival Kabátu.

Program začíná v 15 hodin ve venkovním areálu domu kultury Střelnice, na 17. hodinu je naplánován průvod od vlakového nádraží přes celé město.

Deset minut před desátou hodinou večerní ukončí pálení čarodějnic v Rumburku ohňostroj. Za nepříznivého počasí se akce přesune do vnitřních prostor domu kultury.

ŠLUKNOV

Ve Šluknově budou letošní čarodějnice v duchu Harryho Pottera. Dům kultury se změní od 16.30 hodin
v bradavickou školu čar a kouzel, ve které se ti nejmenší naučí létat na koštěti, projdou základní lekcí v kouzlení, budou umět používat zaklínadla, vařit kouzelné lektvary a pěstovat kouzelné rostlinky. A nebude chybět ani samotný Harry Potter.

V 19 hodin vyrazí průvod čarodějnic do zámeckého parku, kde proběhne vyhodnocení čarodějnických masek a vyrobených čarodějnic. Vyrobené čarodějnice budou poté upáleny na vatře za zámeckou zdí u rybníka. Pro děti budou připraveny soutěže o sladké ceny. Celým večerem bude provázet skupina Malvas.

JÍLOVÉ

V Jílovém zahájí letošní čarodějnice průvod ze zámeckého nádvoří. Během odpoledne a večera si budou moci na nádvoří zasoutěžit děti i dospělí. Kolem 19. hodiny bude zapálena velká vatra, během odpoledne budou k dispozici i menší ohně na opékání buřtů. Po celou dobu bude hrát k poslechu skupina O.L.I.

ČESKÁ KAMENICE

Českokamenické pálení čarodějnic se uskuteční na prostranství za domem pro seniory v sobotu 30. dubna od 19 hodin.
Pro děti je připravena stezka odvahy, zahraje kapela Peleton.

Bezpečnostní pravidla- pálení se provádí v dostatečné bezpečné vzdálenosti od budov 
a volných skládek např. palivového dřeva, od lesních a dalších porostů a od jakýchkoli dalších hořlavých látek. Pozor na rozšíření požáru!
- pálení provádí osoba starší 18 let. Osoby mladší mohou tuto činnost vykonávat jen za dozoru dospělé osoby.
- pálení není prováděno 
v období dlouhotrvajícího sucha, za větrného počasí apod.
- po ukončení pálení se ohniště bezpečně uhasí 
a následně se provádí kontrola po dobu nejméně 
8 hodin
- je dobré pálení předem ohlásit na Krajské operační středisko HZS Ústeckého kraje pomocí jednoduchého formuláře na webových stránkách HZS Ústeckého kraje www.hzsoul.cz, Evidence pálení
- vyhnout se používání hořlavých kapalin jako akcelerantů (podpalovaní vatry)
- mít připravené dostatečné množství hasiva – vody, písku atd.
- neházet do ohně zábavní pyrotechniku
- nenechávat oheň bez dozoru
- je dobré si zajistit preventivní dohled dobrovolných hasičů