S obavami vzhlíží lidé ze vsí, jež zasáhla ve středu blesková povodeň, k nebi. „Zatím je jasno, ale je dusno a zase něco určitě přijde,“ přemýšlí starší žena, která uklízí u domku v Kunraticích. Obdobně jsou na tom lidé v Jánské, Všemilech nebo Srbské Kamenici.

„Ještě jsme neodstranili následky té loňské povodně, opravy jsme měli v projektu a už je tu další pohroma,“ povzdychl si janský starost Petr Kubišta. Škody i s těmi loňskými půjdou podle něj do milionů korun. „Voda poničila mostky, silnici, asi čtvrtině lidí natekla do domů,“ počítá starosta. Pomoc v podobě pracovitých rukou, hasičů i materiálu přišla prý okamžitě. „Momentálně nic nepotřebujeme, všeho je dost, máme nářadí i dezinfekční prostředky,“ tvrdí Kubišta.

Zcela zdevastované je koupaliště v Jetřichovicích a přilehlý kemp. „Strašně moc děkuji všem dobrovolníkům, záchranářům, hasičům, pomohli v těch nejhorších chvílích,“ tvrdí jetřichovický starosta Jaroslav Fišer. Hasiči dokonce na svou pomoc doplatili. S jejich cisternou se u koupaliště utrhl břeh, když jeli na pomoc lidem v kempu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, jen vytáhnout zabořenou cisternu dá hodně práce. V Jetřichovicích by pomoc dobrovolníků uvítali. „Sice jsme lidem ve Všemilech, které povodeň zasáhla, rozvezli vysoušeče a pomohli, s čím bylo třeba, ale pracovité ruce by při úklidu koupaliště a kempu byly potřebné. A pokud ještě k nim dovezou i nářadí, byli bychom velmi rádi,“ říká starosta. Kdy a zda vůbec znovu začnou koupaliště a kemp znovu fungovat, si netroufá odhadnout.

To hřenský starosta Josef Černý je optimista. Věří, že provoz v soutěskách, které spláchla velká voda, by mohl ještě o víkendu začít. „Chlapi tam dřou od nevidím do nevidím, je tam neuvěřitelný nepořádek, některé loďky odplavaly, opět pobouraly jez, ale naštěstí nijak tragicky. Myslím, že to brzy dáme do kupy,“ tvrdí Černý.

A stejně jako při loňských povodních, tak i teď je všude slyšet chvála na dobrovolné hasiče. Jejich auta, s nápisy Horní Žleb, Krásná Lípa, Benešov nad Ploučnicí a mnohé další jsou ve všech obcích. „Hned ve středu přijeli čerpat vodu lidem z domů a pomáhají i teď,“ chválila hasiče už ve čtvrtek starostka Kunratic Květa Božíková. K jejích chvále dobrovolných hasičů se připojuje i ředitel Hasičského záchranného sboru v Děčíně Ota Jirků. „Klobouk dolů před nimi. Oceňuji především to, s jakou rychlostí reagovali a okamžitě do postižených oblastí vyjeli. My to máme v náplni práce, pro nás je to povinnost, ale oni to všechno dělají dobrovolně, mnozí ve svém volnu. Nesmím s díky zapomenout ani na Českolipské, kteří sem přijeli ještě v ten samý den pomáhat,“ nešetří slova chvály Jirků.

Kolik budou povodně stát, není zatím jasné. Škody ale opět půjdou do milionů korun. Ty loňské vystavily Ústeckému kraji účet za škody 574 milionů korun. Nejvíce škod utrpěly obce, více než 287 milionů korun. Lidem poškodila voda majetek za 130 milionů korun. Nejvíce škod na obecním majetku zaznamenalo město Děčín. Při povodních v kraji zahynula jedna žena.

Krizový štáb funguje
Zásahu v postižených obcích velí plukovník Otakar Jirků z Hasičského záchranného sboru za asistence Richarda Musila, vedoucího oddělení krizového řízení děčínského magistrátu.

V místech povodně zasahovaly kromě Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje také téměř všechny jednotky dobrovolných hasičů především z jižní části okresu, dopravní a pořádková policie, Povodí Ohře a mnoho dalších lidí z postižených obcí.

Sklad humanitární pomoci je v požární stanici v České Kamenici. Prostředky nutné pro pomoc při likvidaci, jako jsou lopaty, rukavice, čistící prostředky, kolečka, balenou vodu a další zajistil Ústecký kraj. Materiálně pomohly o okolní obce, například Markvartice, Benešov nad Ploučnicí. Děčín poskytl zatím 70 vysoušečů a další připravuje.