„Já strašně rád řídím, tak jsem si už na vojně dělal legraci, že jednou vezmu auto 
a projedu s ním celý svět. 
A ono to k tomu dospělo. Naštěstí jsem si našel babu, která je stejně praštěná jako já," říkal téměř přesně před rokem Ladislav Bezděk. Tehdy byl se svou přítelkyní a parťačkou 
na dlouhé cestě ještě doma 
v Krásné Lípě.

Za rok více než
60 tisíc kilometrů

Od domova je v současné chvíli dělí více než 60 tisíc kilometrů cesty, kterou za tu dobu absolvovali. Po celou dobu cestují po zemi ve své oranžové oktávii, doprovází je legendární nožík rybička z mikulášovického Mikovu.

„Jsme vlastenci. Proto s námi jede česká rybička, boty máme z Botasu, klobouky 
z Tonaku nebo dalekohledy 
z Meopty," vyjmenovával před odjezdem Bezděk. Podle jeho slov bylo mnohdy těžké najít opravdu českou firmu, řada
z nich totiž má zahraniční vlastníky.

Cestovatelé v Jižní Americe.Doposud nejvíce času strávili v Jižní Americe, kde jsou 
v současné době již více než 200 dnů, z toho více než čtvrtinu strávili bez auta. Po příjezdu do Latinské Ameriky totiž cestovatele zbrzdily problémy s proclením jejich auta a spediční firmou, která měla přepravu oktávie na starosti. Kromě kompetenčních sporů a nejasností kolem dokumentů k autu cestovatele zpomalila i velká stávka v Argentině. Celkem byli bez auta 57 dnů.

Přesto se jim podařilo na cestu po Jižní Americe nakonec vyrazit. Do konce srpna najeli jen na tomto kontinentu více než 23 tisíce kilometrů, denně tak v průměru popojeli o 162 kilometry. Doposud 
v Latinské Americe navštívili sedm zemí.

Vánoce i Silvestr strávili v Africe

O měsíc méně jim trvala cesta přes Afriku, kde Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková oslavili loňské Vánoce i příchod nového roku. Jako vánoční útočiště si vybrali kemp u města Maun v Botswaně ležící pod deltou řeky Okavango.

„Dorazili jsme 22. prosince, a tak jsme čas využili na dvoudenní výlet po řece na tradiční dřevěné kanoi s průvodcem křovákem a strávili jednu noc v divočině mezi lvy, buvoly, krokodýly a hrochy. Také jsme se v řece Okavango koupali, i když se to prý nedá. Dá se!" psal z nitra střední Afriky Ladislav Bezděk.

Po návratu z divočiny se již cestovatelé začali chystat na vánoční večeři. Bramborový salát si udělali z místních surovin, chybět nesměla ani ryba.

„Rozhodli jsme se si dopřát rybu, a tak 24. prosince od rána byla sháňka po rybě. Rybáři nefungovali, a tak se to zkusilo přes syna majitele kempu. Nic neulovil. Ale naštěstí jeden z barmanů sehnal kamaráda rybáře a ten nám nalovil přímo z Okavanga," popisoval štědrodenní trampoty Bezděk.

Šest tisíc kilometrů s rozbitým sklem

Právě v Africe zažili krásnolipští cestovatelé první větší problémy s autem. Promáčknutí zadních dveří nebo prahu jim příliš velké problémy nedělalo. Mnohem horší bylo rozbité čelní sklo.

Cestovatelé z Krásné Lípy objíždějí svět.„To byl dost velký problém. Jeli jsme s ním šest týdnů přes šest zemí sedm tisíc kilometrů, než jsme jej mohli vyměnit," přibližuje jednu z největších afrických peripetií Ladislav Bezděk v internetovém deníku výpravy. Sklo se podařilo vyměnit až v Jihoafrické republice. Proražené nebo propíchnuté pneumatiky cestovatelé nepočítají.

Ale ani na jihoamerickém kontinentu se oranžové oktávii problémy nevyhýbaly. Několik prasklých kol, rozbitá světla nebo proražené tlumiče – to vše je možné nalézt ve statistice, kterou za první rok své cesty na webu bigtrip.cz cestovatelé zveřejnili.

Přestože jsou cestovatelé již více než v polovině své cesty, doposud se jim vyhýbaly závažnější zdravotní potíže. Nejhorší tak pravděpodobně byla rozseknutá holeň a zažívací potíže, který zná pravděpodobně každý, kdo byl někdy v Africe na dovolené.

Utracených 
772 tisíc korun

Během prvního roku putování utratili cestovatelé více než tři čtvrtě milionu korun, z toho velkou část stála doprava. Ta vyšla na 311 tisíc korun, tedy na dvě pětiny všech nákladů. V této částce ale nejsou zahrnuty pohonné hmoty, které stály další desítky tisíc korun.

Další cesta lodí, nyní na sever

Cestovatelé z Krásné Lípy v Argentině.Srpen strávili Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková v Kolumbii, která je proslulá střety drogových gangů. Částečně svůj čas v této zemi trávili cestováním, částečně zařizováním přepravy auta na další část své cesty, tentokrát dál na sever po americkém kontinentu.

„Trajekt opravdu již v této oblasti žádný nejezdí, a tak se muselo do kontejneru. Nakonec se nám podařilo sehnat firmu, která shodou okolností obchoduje s českou firmou, 
a tak jsme usmlouvali pro nás přijatelné podmínky. Poslední řádky z kapitoly Jižní Amerika jsou dopsány a my vám již v tuto chvíli píšeme z Panamy, kde čekáme na nedělní připlutí lodi," napsal v zatím posledním e-mailu Děčínskému deníku Ladislav Bezděk. V tuto dobu by již měli znovu svou oktávii vykládat a chystat se na další cestu…

Cesta kolem světa BigTripCestovatelé Ladislav Bezděk a Kateřina Dvořáková se na svůj Big-Trip, tedy velký výlet, vydali loni 1. září, kdy vyjeli z Krásné Lípy. 
S sebou vezou legendární nožík rybičku, cestují v českém autě 
a v českém oblečení. Postupně plánují projet Evropu, Afriku, Jižní i Severní Ameriku, Asii. Zpátky do Čech by se měli vrátit příští rok na sklonku léta. Celou cestu absolvují v mírně upravené Škoda Octavia, která svou oranžovou barvou budí pozornost prakticky všude, kam cestovatelé dorazí.
Mnohdy se s ní místní obyvatelé chtějí i fotit. Během cesty potkali již řadu podobných dobrodruhů, kteří se také vydali na dlouhou cestu.