Bída. Toto slovo snad nejlépe vystihuje stav na pracovním trhu v Ústeckém kraji. Největším problémem je nedostatek volných míst.
Obyvatelé Děčínska to asi neuslyší rádi, ale nejhorší situace panuje právě u nás. Pokud byste se šli ucházet o volné místo, musíte teoreticky porazit 44 dalších soupeřů - na jedno volné místo totiž připadá 45 nezaměstnaných.

„V květnu jsem dokončila vysokou školu. Od té doby hledám práci. Marně,” popisuje čtyřiadvacetiletá Alena z Děčína. „Volná místa sice občas jsou, ale jaká? Obchodní zástupci či pojišťovací poradci,” kroutí hlavou nad nabídkou. Že by našla uplatnění v tom, co se naučila, moc nevěří.
Zaměstnavatelé o krizi na trhu práce vědí - a svým způsobem toho podle ní využívají.

„Chtěla jsem jít pracovat do zlatnictví. Na dveřích měli vyvěšený inzerát, že přijmou prodavačku. Dala jsem jim tam životopis. Ani se mi neozvali,” zlobí se. Jde vcelku o běžnou praxi - na firmy se valí desítky žádostí o místo. Ty méně solidní pak ani nedají uchazečům vědět, jak dopadli.

Zaměstnavatelé totiž mají výhodu: Mohou si vybírat. Zatímco před několika lety měli naopak o lidi nouzi, dnes je situace opačná. Na Děčínsku nemá práci 8 774 lidí. Údaj je k poslednímu listopadovému dni. Oproti říjnu je situace zase o něco horší, lidí bez práce přibylo, míra nezaměstnanosti poskočila na 13,2 procenta. Zlepšení je v nedohlednu, spíše naopak: Běžnou praxí bývá, že firmy na konci roku propouštějí.
A Děčín je na tom bídně. Na severu Čech je situace horší pouze na Mostecku. I krajský průměr nezaměstnanosti - 12,3 procenta - je o něco lepší než je reálný stav na Děčínsku.

Tomu by pomohl příchod silného investora. „S několika investory jednáme,” řekl Deníku nedávno primátor města František Pelant.
Naději na několik desítek pracovních míst dává i stavba obchodního centra v bývalém děčínském pivovaru. To je ale běh na dlouho trať.
Volná místa by se Děčínu hodila, protože i kdyby chtěli lidé jezdit pracovat do jiných okresů, budou mít situaci těžkou všude.

Ke konci listopadu registrovaly úřady práce v Ústeckém kraji 2364 volných pracovních míst. Ve srovnání s říjnem je to pokles o 177 míst. Úbytek podle odborníků tradičně souvisí s ukončením zemědělských prací a také stavebních prací, ačkoliv ještě celý listopad díky příznivému počasí firmy zaměstnávaly dělníky na stavbách.

S využitím ČTK