Bezplatný svoz komunálního odpadu zapustil na severozápadě Čech za poslední dekádu kořeny velmi hluboko. Nabízejí ho prakticky všechna velká města, která si navíc pochvalují, že pozitivní efekty přebily ty negativní. Ubylo černých skládek a klesly i náklady na úklid města. I proto se zdá, že městem placení popeláři přežijí i podzimní komunální volby, říká teplický primátor Jaroslav Kubera.

Teplice patří k vůbec prvním městům, která s bezplatným svozem odpadu na konci 90. let začala. "Byli jsme asi první, kdo s tím v Česku začal. Tehdy jsme byli často obviňovaní, že to není v souladu s politikou ODS, ale tyhle služby slouží skutečně všem, není to jen ledajaký vysavač na peníze. Po čase se o tu u nás přestaly vést spory a naopak služby postupně rozšiřujeme, přidáváme třeba kontejnery na bioodpad," řekl ČTK Kubera. Ani komunální volby podle něj zřejmě trend nijak nezmění.

Z půlmiliardového teplického rozpočtu ukrojí bezplatný svoz odpadu ročně asi 36 až 38 milionů korun. Výběrová řízení se vypisují zhruba na dobu jednoho volebního cyklu, naposledy v něm zvítězila společnost Marius Pedersen.

Opačný příklad reprezentuje Děčín. Poplatky za svoz odpadu tam zrušili v roce 2007, vinou rozpočtových škrtů je ovšem město letos opět obnovilo. Každý z obyvatel Děčína musí zaplatit 500 korun, někteří ale mají slevy nebo jsou od poplatku osvobozeni. Na poplatcích se mělo vybrat 23 milionů korun, tedy asi polovina městského rozpočtu na úklid, jenže radnice se staronovým poplatkem spíš narazila. Podle mluvčí magistrátu Romany Silvarové po prvním pololetí nezaplatilo asi 9000 lidí, tedy každý pátý obyvatel města.

I proto není podle Kubery znovuzavádění poplatku za odvoz odpadu. "Začátek byl tristní, protože jsme byli první, vozili k nám odpadky i lidé ze širokého okolí, ale poslední roky všechno funguje velmi dobře. Byla by tedy škoda fungující systém ničit," řekl Kubera. Pravděpodobnější je podle něj dílčí úprava cen. Například v Ústí nad Labem za poslední volební období zredukovali výdaje na městský úklid a svoz odpadků asi o 25 procent, přiznal jednatel firmy AVE Petr Hrdlička.