Teplé boty, bundy nebo deky. O to vše mají zájem lidé bez domova využívající charitní šatníky. Přes den se také mohou přijít ohřát do denních center, v Děčíně se pak mohou před nočním mrazem ukrýt v azylovém domě.

Pro teplé zimní oblečení si mohou lidé bez domova nebo chudí lidé zajít například do nízkoprahového centra sdružení Jonáš v Děčíně. To dlouhodobě pracuje s bezdomovci.

„Náš šatník je určen pro klienty, není veřejný. Potřebujeme do něj především zimní věci, těch není nikdy dost," říká ředitelka Jonáše Šárka Malevičová.

Klienti děčínského nízkoprahového centra potřebují nejčastěji zimní bundy, teplé spodní prádlo nebo ponožky.

„Když přijdou třeskuté mrazy, tak si klienti berou třeba druhou bundu," dodává Malevičová s tím, že se v mrazivých dnech mohou klienti Jonáše v centru i ohřát.

Pro oblečení si mohou přijít chudí lidé také do oblastní Charity v České Kamenici.

„Šatník je otevřený každý den, včetně víkendů. Momentálně máme dostatek oblečení. Jediné, co bychom od dárců uvítali, jsou teplé pánské boty," přibližuje ředitelka českoskamenické Charity Štěpánka Kecková.

Nejčastěji si lidé chodí, stejně jako v Děčíně, pro bundy nebo právě pro teplé boty. Zájem je i o spacáky nebo deky. V České Kamenici totiž mají pouze denní centrum, kde se mohou lidé bez domova ohřát, případně dostat teplou kávu či čaj.

„Vzhledem k chladnému počasí nyní chodí více lidí než po zbytek roku. Ale většina našich klientů chodí průběžně, jak potřebují nové oblečení," dodává Kecková.

Lidé bez stálého domova v Děčíně ale nemusí trávit mrazivé noci na ulici nebo někde u teplovodního potrubí. Střechu nad hlavou jim nabízí azylový dům Centra sociálních služeb v Děčíně.

„Na noclehárně v azylovém domě je kapacita osmi míst. Většinou ale nejsou plně obsazena. Klienti dostanou čisté povlečení a mohou se i umýt," říká mluvčí centra Kateřina Podzimková. Jedna noc v děčínském azyláku vyjde na padesát korun.