Akce se uskuteční pod záštitou Konta Bariéry na hřišti Základní školy Dr. Miroslava Tyrše v Děčíně. Projekt spočívá v tom, že se sejdou děti, party přátel, sportovci, hasiči, policisté, úředníci, ale i další lidé, kteří chtějí přispět drobným obnosem potřebným. Nikdo nezávodí, vítězové jsou všichni a každý si částku, kterou přispěje, určí. „Po loňské zkušenosti z České Kamenice se akce přesouvá k nám do Děčína a my budeme rádi, když bude mít podobný úspěch jako tam. V minulém roce se vybralo přes 100 tisíc korun na pomoc předem určeným dětem. Letos to bude Tomášek, Karolínka a Tadeášek,“ uvedl děčínský radní a pořadatel akce Jakub Houška.

Zdrcující diagnózy

Devítiletý Tomášek Magyár z Děčína se potýká s následky závažné nemoci. V roce a půl mu našla maminka bouličku na pravém lýtku, s Tomáškem tak navštívila pražskou nemocnici v Motole. Diagnóza zněla: alveolární rhabdomyosarkom, tedy vzácnější typ nádoru. Tomášek kvůli němu o pravou nožičku ve dvou letech přišel. Následoval rok léčby a ozařování a následně rok léčby udržovací. Po dvou letech se ale vážná nemoc vrátila a vyhlídky nebyly dobré. Při další léčbě měl chlapec infarkt plíce, a tak mu lékaři museli spodní lalok orgánu odebrat. Tomášek rakovinu porazil, ale bojuje s následky léčby, jako je reflux, skolióza páteře, poškozené ledviny a porucha růstu.

Dvanáctiletá Karolínka Hájková se narodila jako zdravé miminko, ve třech týdnech života ale vážně onemocněla a několik měsíců bojovala o život na jednotce intenzivní a resuscitační péče. Vyhrála, zánět mozku způsobený oparem ale zanechal následky. „Karolínka potřebuje nepřetržitou péči. Je ležící, neumí sama sedět, používat ruce ani nohy, kousat a polykat tekutiny. Zároveň má těžkou mentální retardaci a bohužel i těžkou epilepsii,“ popsala organizátorka a předsedkyně spolku Andělé bez křídel Klára Hozáková.

Třetím dítětem, kterému letos akce pomůže, je jedenáctiletý Tadeáš Vinš. V létě 2016 prodělal virózu, se kterou se ale nedokázal poprat, a tak následoval převoz do Motola, kde mu potvrdili akutní lymfoblastickou leukémii. Tadeášek má za sebou několik operací a chemoterapií. Nakonec nemoc porazil, ale stejně jako Tomášek si nese následky léčby. Zůstal na invalidním vozíku, jelikož mu léky poškodily levou kyčel a páteř.

„Podle toho, kolik se na akci podaří vybrat peněz, se rozhodne, co se za ně pořídí. Půjde ale o rehabilitace či rehabilitační pomůcky,“ dodala Hozáková.

V pátek 31. května od 8 do 17 hodin bude na školním hřišti probíhat nejen dobročinný běh, ale i dětský den. V doprovodném programu se předvedou děčínští basketbalisté, hokejisté či florbalisté, záchranáři, policisté, psovodi, Červený kříž, hasiči a další.