Sotva usedli noví děčínští radní do svých křesel, už schválili nákup nového auta pro primátora a jeho náměstky. Zbrusu nová Škoda Superb Laurin a Klement vyjde městskou pokladnu na více než milion korun. Auto by mělo mít také speciální registrační značku na přání.

Superb by měl sloužit především primátorovi a jeho náměstkům. Radní se rozhodli jej pořídit bez otevřeného výběrového řízení. Pokud by radnice zvolila otevřené výběrko, nemohla by si určit konkrétní značku, ale pouze technické parametry auta.

„Nový vůz je pořizován na výjimku z důvodu preference českého vozu značky Škoda, modelu Superb. Jedná se o standardní vůz vedení měst v České republice,“ vysvětlila způsob pořízení auta mluvčí magistrátu Markéta Lakomá. Auto by radnice měla mít do půlky prosince.

Stejné auto využívají například primátoři Mostu nebo Teplic. Děčín se ale rozhodl koupit škodovku v nejvyšší výbavě a s nejsilnějším motorem. Ten má výkon přesahující 270 koní a spolu s nejvyšším stupněm výbavy i odpovídající cenu. Ta je podle oficiálního katalogu Škody Auto téměř 1,15 milionu a je u krátké varianty superbu nejvyšší.

Nové primátorské auto však bude mít ještě další doplňkovou výbavu. Například speciální černou barvu s perleťovým efektem za 17 500, multimediální výbavu za téměř 30 tisíc nebo paket Komfort za necelých 16 tisíc korun zahrnující například klimatizaci, několik USB přípojek nebo zásuvku na 230 V.

I přes velké množství mimořádné výbavy zaplatí Děčín za auto méně, než kolik říká ceník. Prodejce totiž městu dal slevu přesahující 250 tisíc korun.

Nákup nového auta se příliš nelíbí opozici, která jej považuje za zbytečný. „Je smutné, že nové vedení se ani ne měsíc po svém jmenování přednostně zabývá nakupováním luxusního vozu pro primátora. Jako kdyby tu nebyly mnohem zásadnější problémy,“ uvedl zastupitel za ODS Tomáš Brčák.

Podle Brčáka je ostudné, že si vedení města pořídilo nové luxusní auto v době, kdy město nedá peníze na opravu vybavení školek.

„Například 200 tisíc korun je akutně potřeba na obnovu herních prvků v MŠ Májová, v MŠ K. H. Borovského nebo v MŠ Křešice. Prolézačky jsou v havarijním stavu a ohrožují zdraví dětí,“ uvedl dále Brčák ve svém prohlášení na sociálních sítích.

Dosud mohli představitelé města využívat superb, který koupil Děčín na jaře 2012 za primátorování Františka Pelanta. Podle Markéty Lakomé má najeto 210 tisíc kilometrů. Po dodávce nového auta bude to stávající připravené k prodeji.

Také v roce 2012 se zvedla vlna nevole v souvislosti s koupí nového auta. Umocněna byla tím, že se město v té době, na rozdíl od současnosti, nenacházelo v příliš dobré ekonomické kondici. Jeho představitelé tehdy často zdůrazňovali, že je potřeba šetřit. Nákup vozu vyšel na necelých 800 tisíc korun bez daně. Superb ale nebyl v nejvyšší výbavě Laurin a Klement.

Podle informací Deníku bude mít primátorské auto stejně jako ostatní magistrátní vozy značku na přání. Superb by měl mít označení PRIMATOR.

Vlastní značku na přání si na své služební auto nechal dát před necelými třemi lety, od kdy je možné takovou značku mít, také tehdejší starosta Rumburka Jaroslav Sykáček. Jeho auto mělo značku RUMBURK1.