„Řídím dobře, nemůže se nic stát,“ tvrdil jednadvacetiletý Petr z Děčína a stojí si za svým tvrzením i přesto, že nikdy nechodil do autoškoly a tudíž ani nevlastní řidičský průkaz. Z policejních kontrol prý strach nemá.

„Stačí se vyhnout osvědčeným policejním zastávkám a dostanu se ve městě, kam potřebuju,“ vysvětlil.

Možné důsledky svého nezodpovědného jednání nedokáže domyslet.

„Vždyť toho jsou plné noviny i televize! Copak si ti lidé neuvědomují, jak riskují. Ohrožují nejen svůj život, ale především životy ostatních. Nikdy si nemohou být stoprocentně jistí, že se nic nestane,“ kroutila hlavou osmadvacetiletá matka dvou dětí Petra Nečasová z děčínských Boletic.
O tom, že se na silnicích Děčínska takoví řidiči hazardéři pohybují, svědčí čísla policejních statistik.

Za minulý rok bylo při běžných kontrolách odhaleno celkem 467 takových hříšníků.

„V jednatřiceti případech za volat usedly dokonce osoby mladší osmnácti let. Od ledna letošního roku jsme jich zaznamenali již devět,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

V mnoha případech na sebe neřidiči upozorní policii sami. Jak? Tím, že způsobí dopravní nehodu nebo jsou jejím účastníkem.

„V roce 2007 zavinili lidé bez řidičského oprávnění celkem sedmapadesát nehod. Šest z nich mají na triku nezletilí. Letos bouralo už třináct neřidičů, dvěma z tohoto počtu ještě nebylo osmnáct let,“ doplnil Cvik.

Kdo řídí motorové vozidlo, ačkoliv není držitelem příslušného řidičského oprávnění, tomu podle zvláštního zákona, hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Může být ale potrestán také finančně nebo zákazem činnosti.

Jeden z těchto trestů čeká také na čtyřiadvacetiletého mladíka z Velké Bukoviny. V toto pondělí usedl za volat motorového vozidla a v Kerharticích na Děčínsku ho překvapila hlídka policie.

„Provedenou kontrolou a následnou lustrací jsme zjistili, že mladík není držitelem patřičné skupiny řidičského oprávnění. Celou věc jsme vyšetřili ve zkráceném přípravném řízení a mladíkovi následně sdělili podezření z trestného činu Řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění,“ ukončil policejní mluvčí.

Když se vedení dopravní policie podívali na výsledky loňské republikové statistiky, téměř se jim orosilo čelo. Vysoko nad všemi čísly totiž panoval údaj o počtu řidičů, které hlídky chytily, jak řídí bez řidičského oprávnění.

„Zadrželi jsme minulý rok přes osmnáct tisíc řidičů bez řidičského průkazu, což je bohužel velmi vysoké číslo,“ potvrdil Deníku šéf dopravní policie Martin Červíček.

Na raketový nárůst nezodpovědných řidičů neřidičů sice policie reagovala zvýšeným počtem hlídek, ale zatím se zdá, že letošní čísla budou velmi podobná.

Jízda bez oprávnění se totiž v Česku pomalu stává národním sportem.

Od poloviny roku 2006 platí, že řízení bez řidičského oprávnění je trestným činem, za který hrozí až rok vězení. Jenže takový postih možná dozná změn.
Právě v těchto dnech totiž leží na stole poslancům návrh na změny trestního zákona, jenž řízení bez řidičáku opět klasifikuje jako přestupek, za který vězení nehrozí. „Jako ministerstvo dopravy jsme se tomuto návrhu bránili, ale prosadilo ho ministerstvo spravedlnosti,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

„Bude tedy na poslancích, jestli postih za řízení bez řidičského průkazu zmírní, či nikoliv,“ dodává mluvčí.

Pokud by poslanci překvalifikovali řízení bez dokladů na přestupek, vrátili by celou záležitost do stavu před rok 2006. Zatím však není jasné, zda ke zmírnění postihu skutečně dojde.

Proti návrhu se už například postavili bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský a někteří zákonodárci za ČSSD. Liberálnější úpravu naopak hájí několik členů poslaneckého klubu ODS.

ALENA HOUŠKOVÁ
JAN KLIČKA

Infografika řidičské průkazy