Lidé, kteří mají propadlou občanku a do dnešního dne si nepožádali o její prodloužení, nemohou v Děčíně volit do Evropského parlamentu.

„Volby jsou podle jiných pravidel, volí pouze ten, kdo je zapsán do seznamu voličů a má platný doklad totožnosti,“ vysvětlila Miroslava Višínová z děčínského magistrátu. Dodala, že není možné, aby volič byl dopsán do volebního seznamu přímo ve volební místnosti, jako tomu bylo při jiných volbách.

Ani ten, kdo si nepořídil voličský průkaz patnáct dní před volbami, má smůlu. Neodvolí v žádném volebním místě. „Cizinci, kteří chtěli volit, měli šanci, v Děčíně ji nikdo nevyužil, měli jsme úřední hodiny i v neděli, nepřišel nikdo. Termín zapsání do seznamů byl pro cizince do 26. května,“ upozornila Višínová.

Volí i s propadlou občankou

Jinak postupují například na Litoměřicku. Tam občanský průkaz s prošlým datem platnosti není překážkou v tom, aby volič mohl přijít během pátku nebo soboty do příslušné volební místnosti a odevzdat hlas ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Ve třech městech s rozšířenou působností, tedy v Litoměřicích, Roudnici nad Labem a Lovosicích, budou totiž během voleb vykonávat svoji agendu pracovníci na odděleních občanských průkazů. „To ale není v souladu se zákonem o volbách, přesto hlas těchto lidí bude platit,“ tvrdila Višínová.

V samotném Děčíně je pětapadesát volebních okrsků se stejným počtem zapisovatelů, v komisích zasedne na čtyři stovky lidí.

Ve Varnsdorfu mají třináct volebních komisí a ani tady neumožní hlasovat lidem, kteří si nezajistili platný občanský průkaz. Naopak v Rumburku postupují stejně jako na Litoměřicku. „Máme služby. Je to taková naše vstřícnost vůči lidem, kteří si občanku nestihli nechat udělat,“ řekl Alena Janský z rumburské radnice

Několik kandidátů odstoupilo

Novinkou posledních dnů a hodin je odstoupení několika kandidátů. Jejich přesný seznam bude vyvěšen v každé volební místnosti. Kromě několika jednotlivých kandidátů odstoupil z voleb také celý politický subjekt, a to Spojení demokraté – Sdružení nezávislých s pořadovým číslem 17. Také při volbách do Evropského parlamentu platí možnost osobní návštěvy členů volební komise u voliče doma za účelem odevzdání hlasovacího lístku do přenosné schránky.

Podle zákona může volit občan ČR, který nejpozději v druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je nejméně 40 dní zapsán v seznamu voličů. Mandát poslance Evropského parlamentu mají šanci získat jen kandidáti politických subjektů, které získají více než pět procent hlasů voličů.

Volí dva kandidáty

Každý volič může zakroužkovat dva kandidáty, kterým chce dát preferenční hlas. Pokud přesáhnou pět procent celkového zisku pro danou stranu, dotyčný kandidát se dostává na první místo. Pokud budou zakroužkováni více než dva kandidáti, jsou hlasy neplatné. Česká republika obsadí dvacet dva křesel v 736členném Evropském parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu začínají v České republice dnes, kdy se volební místnosti otevřou ve 14 hodin a uzavřou ve 22 hodin. Další možností, kdy volit, je sobota od 8 do 14 hodin.

Ve 14 hodin se místnosti uzavřou a volební komise se do nich vrátí kvůli sečtení hlasů až v neděli ve 22 hodin. „Odevzdané hlasy se sčítají ve všech zemích Evropské unie najednou. S otevřením uren se proto čeká, až odvolí poslední okrsek v Evropě,“ vysvětlil Petr Hodboď, jenž má na starosti volby v Děčíně.