Kdyby Marie Táborová ke svým narozeninám dostávala dort nazdobený svíčkami, plápolajících ohýnků by tam bylo už čtyřiadevadesát. Přesto se bývalá kantorka živě zajímá o dění kolem. Nenechá si ujít televizní zpravodajství, pročítá noviny a luští křížovky.

„Jenom s tím pohybem to nebývá zrovna nejlepší. Docela často mě pobolívají nohy v kyčlích. Pro to nejnutnější se vždycky nějak dobelhám s pomocí hole, ale jindy se sotva pohnu. To se pak dvojnásob těším na příchod své asistentky. Stará se o mě opravdu svědomitě,“ ocenila seniorka péči, kterou ji poskytuje děčínská Agentura osobní asistence.

Asistentka vysvětluje

„Nepřicházíme jen kvůli nějaké hmotné pomoci nebo činnostem, které by navštěvovaní lidé sami nezvládli. Povídáme si s nimi samozřejmě i o radostech a strastech života. To je pro ně velkou duševní vzpruhou,“ tvrdila Olga Kubisková.

Nejrůznější služby

Spektrum poskytovaných služeb je poměrně rozmanité.

„Jsou to nejrůznější formy pomoci při osobní hygieně, chodu domácnosti, donesení nákupu a mnohé další úkony, které si uživatelé našich služeb objednají,“ vysvětlila poslání agentury manažerka Eva Zaiptová.

Občanské sdružení zaměstnává osmnáct lidí, kteří se starají o skoro čtyři desítky klientů. Zákon o sociálních službách dává těmto lidem od počátku loňského roku možnost vybrat si poskytovatele a rozsah péče podle vlastního uvážení.

„Podle stupně závislosti na pomoci druhých dostávají peníze od státu, který předpokládal, že poskytované peníze se budou z větší části vracet zase zpátky do systému sociálních služeb. Zatím se tak ale neděje,“ upozornila sociální pracovnice děčínské agentury Žaneta Šefčíková.

Někdy jen vypočítavost

Zkušenosti z mnohých radnic napovídají, že poskytované státní peníze neberou leckteré rodiny jako příspěvek na zajištění potřebných služeb, ale vítaný bonus pro vylepšení rozpočtů domácností.

„Vím o několika takových případech. Děti slibují, že se o své rodiče nebo jiného člena rodiny postarají po všech stránkách. V první řadě ale zkasírují peníze a o svěřenou osobu pečují jen minimálně. Je to vlastně dost nestydaté okrádání lidí, kterým se pak nedostává pozornosti, jakou si zaslouží,“ zlobila se úřednice, která si nepřála zveřejnit své jméno. Pracuje na sociálním odboru městského úřadu na Šluknovsku.

V případech, kdy se k zajištění sociální péče zaváže rodina, nefungují žádné kontrolní mechanismy, jimiž by bylo možné případům zneužívání poskytovaných peněz zabránit. V jiné pozici jsou ale agentury a další neziskové organizace. Musí splňovat řadu kvalifikačních a dalších požadavků. Ani pak ale nemají vyhráno.

„Na komerční bázi fungovat nemůžeme a vybírané poplatky nemohou pokrýt veškeré náklady organizace. Největším problémem jsou mzdové náklady. Připadá mi, že tohle úředníci na rezortním ministerstvu při rozhodování o dotacích na naši činnost nechápou a lepší to není ani na krajské samosprávě,“ připomněla Eva Zaiptová sílící obavy o další budoucnost agentury.

Další v ohrožení

Ve stávajícím systému se ale v existenčním ohrožení ocitnou i další poskytovatelé sociálních služeb. Navzdory tomu, že mají za sebou inspekční prověrku zaměřenou na kvalitu poskytovaných služeb. V tomhle hodnocení se děčínská agentura řadí zatím mezi nejúspěšnější v republice.

„Jenže co je nám to platné, když bez příznivější finanční podpory státu nebo dotací územní správy nemůžeme své zaměstnance lépe zaplatit. Rada, abychom problém řešili cestou projektů, je stejně cenná, jako doporučení člověku bez peněz, že se možná stane milionářem, když vsadí sportku,“ rozčilovala se nad nesystémovým financováním sociálních služeb Eva Zaiptová.