Děti ze dvou mateřských škol v Krásné Lípě se pomalu začínaly těšit na školní výlet, při němž měly hledat poklad. Teď to ale vypadá, že poklad zůstane zachován příštím generacím. Problém je totiž v tom, že se chtěly vydat za pokladem do Německa, jenže tam nesmí bez vlastních pasů.

„V Německu jsme s dětmi byli již v loňském roce. Chtěli jsme jet i letos do sousedního Německa, kde pro nás v nedalekém zábavním parku přichystali celodenní program. Situaci nám ale podstatně komplikuje fakt, že děti potřebují vlastní cestovní pas. Přitom ještě vloni nám k cestě za hranice stačila pouhá soupiska dětí s jejich fotografiemi, “ řekl učitelka školky Drahoslava Lehoczká.

Stejný problém před nedávnem řešili i v Základní škole Pastelka v Rumburku, která se svými žáky pravidelně vyjíždí do nedalekého německého Ebersbachu.

„Na to, že se vstupem do Schnegenu budou naše děti potřebovat pasy, nás již v září loňského roku upozornila německá cizinecká policie, do té doby jsme za našimi německými spolužáky vyjížděli s pouhým seznamem dětí,“ uvedla ředitelka školy Anna Jindrová.

O stejném problému hovořily i učitelky z MŠ v Dolní Poustevně a německém Saupsdorfu. I tyto školky vzájemně spolupracují. Ovšem i jim vstup do Schnengenu zkomplikoval život. „Na přeshraniční spolupráci obdržely naše mateřské školy od německé firmy tisíc euro. Ale jen dvě nebo tři naše děti mají vlastní pas,“ řekla vedoucí dolnopoustevenské školky Jiřina Jirmanová.

Přesto ale věří, že se jim problémem podaří vyřešit ve prospěch dětí a spolupráce obou školek se bude i nadále rozvíjet.

Jenže jak v Rumburku, tak v Dolní Poustevně s dětmi do Německa vyjíždí pravidelně, kdežto v Krásné Lípě se chystají na jednorázový výjezd. Kvůli němu nemusí být rodiče ochotni podstoupit celé úřední martirium.

Pro krásnolipské děti může dopadnout i tak, že nikam nakonec nepojedou. Učitelka si totiž vůbec netroufne odhadnout, kolik rodičů bude ochotno kvůli jediné cestě do zahraničí absolvovat cestu na úřad a zda vůbec budou ochotni a schopni to vše i zaplatit.

Samotný výlet by totiž rodiče vyšel na pouhých dvě stě korun a cenu za fotografii. Takto výlet prodraží sto korun za vydání pasu, dalších sto korun za osvědčení o státním občanství dítěte a minimálně ještě za cesta na úřad.

„Dětem do pěti let zatím vyřídí pas na každé matrice. Ovšem o vydání pasu pro starší děti, které již musí mít pas s biometrickými údaji, musí požádat v obci s rozšířenou působností, kterou je v tomto případě Rumburk,“ vysvětlila Miroslava Višínová z děčínského magistrátu.

To, že na pouhou soupisku žádná početnější skupina dětí bez rodičů do zahraničí již nevyjede potvrdila i mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová. „Bohužel s otevřením hranic a naším vstupem do Schnegenského prostoru tato možnost zanikla.

Dříve jsme si vyjíždějící skupiny dětí mohli zkontrolovat přímo na hranicích, dnes při volném pohybu osob to není možné,“ vysvětlila.
Zdůraznila, že s volným pohybem osob je spojeno i vyšší bezpečnostní riziko, proto ani nepředpokládá, že by se na tom v budoucnu mělo něco měnit.