Město se shodlo se stavební firmou Gardenline, že chtějí celou věc řešit bez soudních sporů. To by totiž likvidaci zřícené zdi a výstavbu nové jen prodloužilo. Domluvily se také na dalším postupu. Pondělního jednání se zúčastnil i projektant a městský právník.

„Autor projektové dokumentace nejprve udělá nový projekt, za který město Děčín nic platit nebude,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Než bude projekt hotový, pustí se firma Gardenline do odklízení zřícené zdi. Suť by měla začít odvážet v průběhu příštího týdne.

Zároveň dojde také k zabezpečení, aby nehrozilo další řícení podpěrné zdi. Ta nesla váhu prostranství u sýpky, které slouží jako jedno z přístupových míst do jižních zahrad.

„Jakmile bude hotová nová projektová dokumentace, znovu se sejdeme se zhotovitelem a budeme řešit další postup včetně rozvrhu finanční spoluúčasti,“ doplnil Luděk Stínil s tím, že zatím není jasné, kolik bude oprava zdi stát. Radnice ale stále trvá na tom, že by ji měla celou platit stavební firma v rámci reklamace, se kterou se Děčín přihlásil krátce po zřícení zdi.

Tu ale Gardenline neuznala. A to přesto, že je stavba ještě dva roky v záruce. Podle generálního ředitele společnosti Miloše Náprstka totiž firma při stavbě, která byla součástí revitalizace této části zámeckého areálu, nepochybila. „Za zřícení mohla špatná projektová dokumentace, celé založení bylo špatné,“ uvedl Náprstek s tím, že chtějí na opravě spolupracovat.

Pouhé tři roky

Nová část zdi pod zámeckou sýpkou byla postavena v roce 2016, na svém místě vydržela jen necelé tři roky. V lednu se zřítila její část pod sýpkou, kde je kolej Českého vysokého učení technického, ze které tehdy muselo být evakuováno šest lidí. Barokní budovu ale sesuv nezasáhl a ani se dále nešířil.

Po zřícení zdi ji prohlédl statik, ale nenašel v ní ani jednu trhlinu. Padající zeď s sebou vzala také část zámecké vinice. Paradoxní je, že navazuje na přibližně 300 let starou zeď, která netknutá stojí dál na svém místě.

„Slyšeli jsme zvuk podobný tomu, jako když se sesune sníh ze střechy. Podíval jsem se z okna a všiml si, že část plotu chybí,“ líčil v lednu student Richard Mysliveček. Venku pak spolu s kamarádem Ondřejem Ludvíkem zjistili, že se více než 30metrový kus opěrné zdi utrhl. Kusy zeminy nikoho nezranily, nespadly ani na přilehlou silnici.

V roce 2007 se například sesunula opěrná zeď vyhlídkové terasy na ústeckém zámečku Větruše. Následné sanace stály desítky milionů korun. Spekulovalo se, že zeď nebyla dobře postavena, geologové upozorňovali na podemletí vodou. Kvůli podezření z nedbalosti šetřila incident policie, nikoho ale nakonec neobvinila.