Betlémské světlo tradičně po Evropě rozváží skauti. Do Děčína jej z Prahy dovezli v sobotu krátce po poledni ti z 3. oddílu vodních skautů. Část z nich byla dokonce minulý týden ve Vídni, odkud světlo zažehnuté v Betlémě do České republiky dorazilo.

„Atmosféra výborná. Asi si dovedete představit, když se setká hromada skautů z celého světa. Nejdále to letos měli pravděpodobně skauti z Argentiny. Po samotném ceremoniálu jsme se přesunuli před katedrálu, kde jsem se seznámil s leteckými skauty. Já vůbec netušil, že něco jako letečtí skauti existuje," popisuje zážitky z minulého víkendu děčínský skaut Jan Janouch, který byl pro Betlémské světlo ve Vídni již poněkolikáté.

Spolu s ním tam byl také Petr Šťastný.

„Je to neopakovatelný zážitek, byly tam nějaké dva tisíce lidí," přidává se svými dojmy další děčínský skaut.
Po převzetí ohně skauti převezli světlo do Brna, o jeho převoz do České republiky se totiž stará brněnské skautské středisko. A tento týden vyrazilo Betlémské světlo do dalšího koutů Česka. Kromě jiného také na Děčínsko, kam jej skauti přivezli v sobotu.

Betlémské světlo na Děčínsku
Děčín
23. prosince – soutok Labe a Ploučnice
24. prosince – 9 hodin na Masarykově náměstí u vánočního stromu, 10 hodin u Zámeckého rybníka, 11.30 hod. Masarykovo náměstí
Varnsdorf
kostel sv. Petra a Pavla v době bohoslužeb
Velký Šenov
24. prosince 12 – 15 hodin kostel sv. Bartoloměje
Jiříkov
24. prosince 14.00 – 14.15 u betlému v Kutnohorské ulici
Krásná Lípa
od 23. prosince na několika vybraných místech ve městě – rodina Judova, Fibichovo údolí 17/898 (737 276 863), rodina Řebíčkova, Křižíkova 918/32 (775 233 703), Hanka Štroblová, Varnsdorfská 92 (728 974 010), železářství Semelkovi, Pražská 8a (během otevírací doby) rodina Kubicova, Kamenná Horka 110 (736 224 222), rodina Nagelova, Nemocniční 1063/28 (737 276 857). Předem doporučujeme zavolat na uvedené kontakty u jednotlivých míst s Betlémským světlem.
Více informací o na www.betlemskesvetlo.cz.

„Za chviličku budeme v Děčíně přestupovat do vlaku na Českou Lípu, pak se vrátíme do Benešova nad Ploučnicí a Mlýnů," popisoval sobotní putování ve vlaku cestou z Ústí nad Labem do Děčína Jan Janouch.

Ten spolu s dalšími skauty vyrazil do Prahy již v sedm hodin ráno, po celodenním cestování skončili v podvečer opět v Děčíně, kde přinesli Betlémské světlo na zámek.

Ještě během víkendu si jej bylo možné připálit například na Děčínském zámku, v Mlýnech nebo v restauraci na Škrabkách.
Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku v roce 1986. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po Evropě. Do České republiky je letos 12. prosince přivezli skauti vlakem z Vídně do Brna. Po předání světla pražskému arcibiskupovi je budou o víkendu rozvážet po Česku.