Benešovské oddělení patří k největším na Děčínsku, zajišťuje bezpečnost na území sahajícím od Verneřic až po Starou Olešku. Doposud měli benešovští policisté služebnu na radnici na náměstí v historickém centru města. „Podmínky, které jsme měli na starém oddělení, byly pro nás nevyhovující. Jak velikostí, tak i vybavením. Jak se policie vyvíjí, tak musíme mít krátkodobou celu nebo zbrojní sklad,“ vysvětlil velitel benešovského obvodního oddělení Václav Knespl.

Po kolika letech se policisté v Benešově stěhují do nového, není jasné. Na radnici totiž nemají bližší informace o tom, kdy se policie do prostor městského úřadu přemisťovala. Zjistit nějaké informace se snažili i sami policisté. „Hledal jsem v dokumentech, jak dlouho bylo obvodní oddělení na radnici. Ani my jsme se nedopátrali toho, jak dlouho jsme tam působili,“ přiznal okresní policejní ředitel Tomáš Kolbaba s tím, že Benešov byl svým zázemím jedním z nejhorších obvodních oddělení v okrese Děčín.

Policisté nově obývají první patro kompletně opravené budovy. K dispozici mají nejen moderní kanceláře nebo nezbytnou celu, ale také pánské a dámské šatny, toalety nebo kuchyňku. „Pro nás je to signál, že se umíme postarat nejen o vlastní lidi, ale i o veřejnost. Práce v těchto prostorách je úplně jiná než na starých odděleních, kde už to vybavení není takové, jaké by mělo být,“ řekl při otevření nového obvodního oddělení krajský policejní ředitel Zbyněk Dvořák.

Kyjovské údolí zdobí trojice nových dřevěných soch, jsou součástí vznikající naučné stezky.
V Kyjovském údolí ožila legenda o pašerácích, správa parku buduje novou stezku

Kromě policie se na nádraží přesunul také archiv stavební úřadu, který zde bude skladovat neaktuální spisy. V minulosti se uvažovalo také o přestěhování informačního centra, podobně jako je tomu v Děčíně, kde je jedno z informačních center na hlavním nádraží. To benešovské ale nakonec zůstalo na náměstí ve středu města.

Na přestěhování policistů předem upozorňovala místní radnice. „Rádi bychom do prostor po policii přesunuli městskou policii. Pro Policii České republiky to znamená důstojné prostory a pro občany Benešova opravené nádraží,“ zmínil starosta Benešova nad Ploučnicí Petr Jansa dokončenou rekonstrukci nádraží, za kterou zaplatila Správa železnic 53 miliony korun.

Benešovský velitel si od nového zázemí slibuje, že by mu mohlo pomoci naplnit stav. Nedávno jeho dva lidé uspěli ve výběrovém řízení do vyšších útvarů, dohromady nyní chybí v Benešově tři policisté. Za plného stavu by jich zde mělo sloužit 16. „Doufáme v to, mohl by to být pro nás velký benefit. Zkoušíme mnohé, jak je nalákat, ale zatím se nám nepodařilo stav naplnit,“ doplnil Václav Knespl, který se už v nové velitelské kanceláři zabydlel.

Mohlo by vás také zajímat: Unikátní řetězovou lávku v Děčíně čeká oprava, město ji kvůli rekonstrukci zavře

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura