Dvacet tisíc korun jako mimořádnou odměnu dostali benešovský starosta Pavel Urx a místostarosta Petr Jansa. Její vyplacení ale bylo v rozporu se zákonem, schválila ji totiž pouze rada.

„Městská rada navrhla starostovi a místostarostovi odměnu a to především s ohledem na dlouhodobou nepřítomnost tajemníka města a s tím souvisejícím větším pracovním vytížením,“ vysvětlil starosta Pavel Urx, proč dostal mimořádnou odměnu. Za dlouhodobě nemocného tajemníka je přitom určena jako zastupující tajemnice jedna z úřednic benešovského městského úřadu, která by měla jeho práci po dobu nepřítomnosti zastat.

Starosta i místostarosta se při hlasování o přidělení odměny zdrželi. Urx byl toho názoru, že rada rozhodla v souladu s ustanovením paragrafu zákona o obcích, který upravuje mimořádné odměny pro zastupitele. Ten samý paragraf přitom výslovně říká, že o takové odměně může rozhodnout výhradně zastupitelstvo. „Toto rozhodování nelze svěřit žádnému jinému orgánu obce, tedy ani radě obce,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška s tím, že přímo v usnesení musí být uvedeno zdůvodnění takové mimořádné odměny.

Podle starosty Urxe návrh vycházel z benešovské praxe minulých let. Zmiňuje přitom vyplacení daru tehdejšímu starostovi Filipu Ušákovi v roce 2015, kdy současné omezující ustanovení neplatilo. Nyní už zákon dar vyplatit neumožňuje. Vyplacené peníze, tedy po zdanění necelých 14 tisíc korun, už benešovský starosta poslal zpátky na městský účet.

„Po konzultaci s právníkem byl tento výklad mylný a navrhnu na nejbližším jednání rady revokaci tohoto usnesení,“ dodal starosta Pavel Urx s tím, že vyplacenou částku vrátil zpět na městský účet. K revokaci by tak mělo dojít v lednu. Jakékoli usnesení, které je přijaté v rozporu se zákonem, je ale přitom od samého počátku neplatné.

Bývalý starosta a nynější opoziční zastupitel Filip Ušák nechce hodnotit, nakolik si vedení města odměnu zasloužilo. „Chci ale řešit tu katastrofální nekompetentnost a aroganci vedení města, které více než týden zatajuje zápis z jednání rady tak, aby ho neviděli zastupitelé na svém prosincovém jednání, ze kterého by vyšlo najevo, že rada poněkolikáté obešla zastupitele, s nimi ale i zákon,“ uvedl Ušák. Zároveň vyzval vedení Benešova nad Ploučnicí k vyvození osobní odpovědnosti za porušení zákona o obcích.

Možnost dát starostům či místostarostům mimořádnou odměnu většina měst na Děčínsku nevyužívá. „U nás mimořádné odměny vedení města nedáváme. A ani nevím o žádné obci z okolí, která by tuto možnost využila,“ zmínil starosta Krásné Lípy a předseda Sdružení obcí pro rozvoj Šluknovska Jan Kolář. Mimořádné odměny uvolněným zastupitelům nedává ani například Děčín.