Nečekaná změna se odehrála na radnici v Benešově nad Ploučnicí. Rok před volbami se tam přepřahá, dosavadní starosta města Pavel Urx (Benešovští patrioti) rezignoval a do pozice prvního muže města zastupitelé zvolili Petra Jansu (Benešovští patrioti), který byl dosud místostarostou.

Pavel Urx rezignoval na pozici starosty v minulých dnech, zastupitelem podle svých slov zůstane. „Odstoupil jsem z osobních důvodů, rozhodl jsem se skončit. Více bych se k tomu nechtěl vyjadřovat,“ řekl ke svému konci ve vedení města exstarosta. Po dotazu Deníku ale naznačil, že za jeho koncem mohou být také spory ve vedení Benešova. „Končím také kvůli neshodám v radě, úplně jsme si nerozuměli. Necítil jsem už podporu,“ uvedl Urx.

Bývalý starosta prý také zaznamenal z některých stran tlak na svou rezignaci. „Určité tlaky na mé odstoupení jsem cítil. Ale rozhodnutí je jen a jen moje,“ dodal s tím, že nechce konkretizovat, o jaké spory konkrétně mělo jít.

Na děčínském Nové mostě pokračuje oprava jeho části.
Oprava Nového mostu v Děčíně pokračuje již druhý týden

A na co je Pavel Urx za dobu svého starostování nejvíce hrdý? „Myslím, že se nám díky dobře vyjednanému investičnímu úvěrovému rámci podařilo dobře překlenout dobu covidovou, nezastavily se investice. Udělala se rekonstrukce náměstí, cesta na hřbitov a další poměrně velké investice,“ řekl dnes už bývalý první muž Benešova.

Ve funkci vystřídal Urxe dosavadní místostarosta Petr Jansa, který ve vedení města rovněž figuruje za uskupení Benešovští patrioti. Jansa za výměnou starosty žádné pře nebo dohady na radnici nevidí. „Na důvody rezignace se musíte zeptat pana Urxe, myslím, že odstoupil z osobních důvodů. Z mojí strany tam spory nebyly, normálně jsme spolupracovali,“ zmínil Petr Jansa.

Zastupitelstvo zvolilo také novou místostarostku, do vedení radnice se dostala Andrea Kulíková z uskupení Náš Benešov. V radě města spolupracují ještě Alternativa pro Benešov, jedna členka je za ČSSD.

Údržba majetku i nové investice

Nové vedení Benešova nad Ploučnicí se chce soustředit na investice. „Chceme se zaměřit na opravy a údržbu majetku města, nové investice, také na získávání případných dotací. Také chceme rozvíjet cestovní ruch ve městě,“ představil plány Petr Jansa.

Pavel Urx byl starostou Benešova od roku 2018, ve stejné době se stal místostarostou Petr Jansa. Urx tehdy ve funkci vystřídal Filipa Ušáka, jehož Koalice PRO Benešov sice opět získala nejvíce hlasů ve volbách, nepodařilo se jí ale vyjednat spolupráci s žádným dalším silným uskupením a odešla do opozice.