„Nás k tomu vedlo víc důvodů. Jedním z důvodů bylo to, že jsme měli veškeré zboží doma. A pokud chcete mít e-shop nějak naplněný, tak to pak máte doma úplně všude a stávalo se to překážkou k normálnímu žití,“ vysvětluje Oldřich Vlasák, proč se svou partnerkou rozhodli otevřít kamenný obchod. Dalším důvodem bylo zvýšení důvěryhodnosti internetového obchodu tím, že mu dají kamennou prodejnu. Neodrazila je ani doba, kdy spousta jiných obchodníků zavírá. „My jsme jiní ve všem,“ směje se Alena Krupková. Pletení má přitom v Benešově a okolí velkou tradici, byť v průmyslových rozměrech. Až do 90. let ve městě bylo několik provozu Benaru.

close info Zdroj: Deník zoom_in Vhodné místo hledali delší dobu, zvažovali i působení v Děčíně nebo ve Verneřicích. Nakonec se rozhodli zveřejnit ve facebookové skupině dotaz, zda někdo neví o vhodných prostorech za rozumnou cenu. Právě výše nájmů je na předchozích místech odradila. Během krátké době se jim ozvali z městského úřadu a nabídli jim prostory v radnici přímo na benešovském náměstí.

K rozjetí obchodu Ba-vlnka.cz donutil nouzový stav vyhlášený kvůli covidové epidemii. Původně totiž pracovala jako finanční poradce se zaměřením na pendlery nebo cizince. Po vyhlášení nouzového stavu ze dne na den tak přišla o klienty a musela hledat nový zdroj obživy. Pletení a věci s ním spojené pro ni byly již dlouhé roky koníčkem. „Půl roku jsem jela přes facebookovou skupinu. Pak už toho ale začínalo být hodně a museli jsme spustit klasický eshop,“ popisuje historii Ba-vlnky Alena Krupková. V tu chvíli začali společně s partnerem hledat nejprve skladové prostory, teprve později se domluvili na otevření obchodu. Postupně totiž rozšířili nabídku od pletacích přízí přes jehlice až po chystaný prodej punčoch nebo kšand.

Podle Aleny Krupkové zažívá pletení a ruční práce obecně renesanci. „Spousta ženských se k nim kvůli nouzovému stavu vrátila. Ale nejen ženských. Pletou a háčkují i chlapi. Například v pondělí tu byl kluk ze třetí třídy a říkal, že má potřebu vyšívat. Přesně věděl, co chce,“ popisuje zájem o věci spojené s pletením majitelka nového krámku v Benešově. Podle jejích zkušeností je mezi lidmi tak velký zájem, že výrobci nestíhají zcela uspokojovat poptávku.

Příze a bavlnky se v čase výrazně proměnily, jiná je podle benešovské obchodnice především kvalita. Dnes jsou výrazně kvalitnější, čemuž přispěl otevřený trh a s ním spojená šíře nabídky. K několika málo českým nebo slovenským výrobcům totiž přišla výrazná zahraniční konkurence, která zvýšila tlak na kvalitu produktů.