Jen posledních pár dnů mají stavbaři na to, aby ještě před zahájením nové návštěvní sezóny zvládli opravy střech na benešovském Horním zámku, tedy někdejším sídle šlechtického rodu Salhausenů a v pozdějších letech i dalších majitelů.

„Věřím, že pokrývači a další řemeslníci veškeré potřebné práce do počátku dubna stihnou. I kdyby se to ale z jakýchkoli důvodů nepodařilo a pokládání krytiny se o několik dnů protáhlo, běžné prohlídky to nijak neovlivní,“ tvrdil kastelán Zdeněk Henig.

Státní zámek v Benešově nad Ploučnicí procházel od poloviny devadesátých let minulého století rozsáhlými proměnami. Díky rekonstrukcím, jen opravy střech ve všech částech areálu spolkly více než deset milionů korun, se podařilo upravit dříve nevyužívané prostory, které se staly i novým zázemí pro společenské a kulturní aktivity města. V zámeckém areálu se tak mimo jiné začaly konat i koncerty, které se setkávají s příznivým ohlasem i poměrně vysokou návštěvností. Národní památkový ústav prostřednictvím svého ústeckého pracoviště se soustředil na obnovu těch částí areálu, ve kterých se návštěvníci mohou seznamovat s bohatou historií samotného zámku i jeho zajímavou architekturou.

„Na severu Čech i v širším srovnávacím měřítku zůstáváme jedním z mála objektů zachovalé saské renesance, která neutrpěla žádnými pozdějšími stavebními přestavbami a úpravami,“ zdůraznil kastelán.

Žádné podstatné novinky z hlediska uspořádání expozic a nebo rozšíření stávajících sbírek o další nové exponáty benešovský zámecký areál svým návštěvníkům v letošním roce nenabídne. I tak je ale čekají zajímavé pohledy nejen do historie samotného benešovského areálu, ale i do minulosti regionu a českého státu. Horní zámek nabízí od loňského září v prvním patře expozici uspořádanou ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem.

„V první místnosti návštěvníci mohou obdivovat různé relikviáře, vitráže a další zajímavé exponáty. Do té druhé jsme umístili zrestaurované hodiny, mezi nimiž jsou i některé skutečné unikáty. A třetí místnost je uzpůsobena jako císařský salónek,“ popsal Zdeněk Henig uspořádání zatím nejnovějších expozic.

Vedení benešovského zámku přichystalo zpestření prohlídek v období velikonočních svátků. Od osmého do devatenáctého dubna budou průvodci oblečeni do dobových kostýmů a svůj výklad k historii zámku i regionu obohatí i připomínkou velikonočních zvyků a tradicemi slavení těchto nejvýznamnějších církevních svátků v minulosti. Velikonoce na benešovském zámku nebudou připomínat pouze tyto rozšíření výklady průvodců. Areál bude i náležitě velikonočně zkrášlený.

„Nezapomněli jsme ani na Mezinárodní den památek a historických sídel, který si připomeneme v sobotu osmnáctého dubna. A to koncertem děčínského souboru Solideo. Mnohé kulturní akce budou pak pokračovat i v květnu a červnu a samozřejmě počítáme i s nočními prohlídkami během prázdnin,“ připomněl benešovský kastelán Zdeněk Henig.