Ani nedávné, poměrně vydatné srážky sucho v okrese výrazněji nezmírnily. Kvůli nedostatku vody proto obce začínají zakazovat napouštění bazénů nebo mytí aut vodou z veřejných vodovodů. Mohlo by se totiž stát, že se lidé ocitnou na suchu. Jednou z takových obcí jsou Ludvíkovice, které trápí nedostatek vody dlouhé roky.

„Máme už prázdné vodojemy a museli jsme náš vodovod přepojit na záložní zdroj ze Hřenska,“ vysvětlil ludvíkovický starosta Jiří Šturma, proč tento týden vydal zákaz používat vodu z řadu na napouštění bazénů nebo zalévání zahrad. Za každé zjištění porušení omezení může obec udělit až pětitisícovou pokutu.

V Ludvíkovicích podobný zákaz vydali už druhý rok po sobě. Oproti některým jiným obcím vychází obec z obchodních podmínek smluv, které uzavírá se všemi odběrateli. Kvůli možnosti zavedení podobných zákazů a především možnosti vymoci sankci loni Ludvíkovice smlouvy změnily.

Jeřábi panenští letos přivedli v zoo na svět dvě mláďata.
FOTO: Jeřábi panenští letos přivedli v zoo na svět dvě mláďata

„Nikomu jsme ale pokutu udělit nemuseli. Ukázalo se, že nařízení funguje především psychologicky. Navíc v době nedostatku vody se lidé i navzájem hlídají, jestli nemá náhodou někdo hozenou hadici do bazénu,“ doplnil Šturma. V obcí, ve které žije necelá tisícovka obyvatel, jsou jich přitom desítky. Dobře patrné je to na leteckých snímcích. Na těch starých tři roky lze napočítat více než tři desítky bazénů nejrůznější velikosti.

Podobně k zákazu napouštění bazénů přistupují v Horních Habarticích. „Je to především preventivní zákaz. Zatím se nám nestalo, že bychom měli vodovod na suchu,“ řekl starosta Horních Habartic Ladislav Donát.

I přes zákaz si lidé bazény v této obci podle starosty napouštějí. Bez ohledu na to, že může dojít voda na pití nebo mytí, do nich pouští vodu v noci, aby je nikdo neviděl.

Výstava Africké umění a šperky v děčínském muzeu.
TIP NA VÍKEND: V muzeu vládne Africké léto

V této obci, stejně jako v Ludvíkovicích, využívají povrchové zdroje vody, což je především v suchých obdobích velmi problematické. Ludvíkovicím by se ale mohlo v příštích letech alespoň částečně ulevit. Ve vesnici je totiž hlubinný vrt, který by mohla obec příští rok od státu převzít.

„Než budeme moci využívat tento zdroj, bude potřeba postavit úpravnu vody, protože některé hodnoty, například železa, jsou nad povolenými limity,“ dodal starosta Ludvíkovic. Za hodinu bude možné z tohoto vrtu získávat přibližně tři kubíky pitné vody. Ta by měla sloužit především jako záložní zdroj nasazovaný ve chvíli, kdy se vyprázdní obecní vodojemy.

POMŮŽE CISTERNA

Přestože řada obcí zakazuje napouštění nádrží u domů, lidé si mohou osvěžení v tropickém létě i přesto dopřát. Možnost dovézt vodu cisternou totiž nabízí Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK). Na jeden bazén je potřeba jedna až tři cisterny. Kromě ceny vody je nutné zaplatit podle ujeté vzdálenosti také dopravu.

„Veřejný vodovod není k napouštění bazénů určený. Prudké nárazové otevření kohoutků může zapříčinit zkalení vody, někdy také dojde ke snížení tlaku vody v sousedních domácnostech. Rozhodnete-li se přesto napouštět bazén z vodovodu, je důležité napouštět pomalu. Kohoutky tedy otevřít pouze tak jako při odebírání vody pro běžnou potřebu,“ uvedla mluvčí SčVK Iveta Kardianová. V průběhu teplých dnů je podle ní také důležité kontrolovat kvalitu vody v bazénech.

Ve čtvrtek odpoledne se sice nad Děčínem přehnala bouřka, na nedostatek podzemní vody však podobné prudké deště nemají velký vliv. Voda velmi rychle odteče a s doplněním srážkového deficitu nijak nepomůže.

Platnost karet vydaných dopravcem BusLine a. s. (TD Bus a. s.) bude ukončena k 30. 6. 2019, od 1. 7. 2019 budou karty neplatné.
Lidé si musí vyměnit karty na autobus, ty TD Busu končí