V sobotu zaplaví Děčín zástupy fanoušků železnice. České dráhy totiž pořádají tradiční Den železnice. A očekávají podobou návštěvnost jako loni v Olomouci, kam přišlo na patnáct tisíc lidí.

Na své si přijdou příznivci železniční nostalgie i nejmodernějších vlaků na českých kolejích.

„Návštěvníci si budou moci prohlédnout salonní vozy prezidenta Masaryka a Husáka nebo Františka Ferdinanda d´Este. Chybět samozřejmě nemohou lokomotivy jako Albatros nebo Zelený Anton. Zároveň jsou připraveny jízdy parních vlaků z Děčína hl.n. například do Ústí nad Labem, České Lípy nebo České Kamenice,“ říká mluvčí drah Radka Pistoriusová.

Den železnice se tak stane největší akcí na dráze v tomto roce. Kromě historických vozů a lokomotiv přivezou dráhy do Děčína například pendolino. To bude jezdit mezi Děčínem a Prahou v rámci běžných rychlíkových spojů. Na trati mezi Děčínem a Chomutovem zase bude jezdit moderní pantograf CityElefant, který znají lidé především z okolí Prahy. Regionovy pak budou zajišťovat kyvadlovou dopravu mezi děčínským hlavním nádražím a depem, kde bude umístěna expozice kolejových vozidel. Zde je připraven pro návštěvníky doprovodný zábavný program. Během dne se děti mohou těšit na kinematovlak, o hudbu se postará revival skupina Quennie.

„Do Děčína se návštěvníci dostanou vlakem snadno a s minimem přestupů z každého koutu v republice. V sobotu 24. září navíc pojede na vybraných rychlících mezi Prahou a Děčínem souprava Pendolino bez nutnosti platit jinak povinné místenky. Z Prahy do Děčína se v sobotu můžou zájemci svézt i zvláštním protokolárním vlakem taženým historickou lokomotivou Bardotkou. Z pražského Masarykova nádraží odjíždí v 7:54 hodin a do Děčína přijede v 9:40 hodin. Zastaví v Kralupech nad Vltavou, Roudnici nad Labem, Lovosicích a v Ústí nad Labem,“ doplnila Pistoriusová.

Kompletní program sobotních oslav je možné nalézt na webu www.denzeleznice.cz.