Koupit balenou vodu nebo si natočit vodu z kohoutku? Tuto otázku si lidé na Děčínsku často pokládají. Vody z kohoutku se rozhodně bát nemusí, protože podle hygieniků patří Děčínsko k regionům s velmi kvalitní vodou. A ve většině případů z kohoutků teče voda kvalitnější, než jakou koupí v platových lahvích v obchodech. Ale co v těch místech, kde domy nejsou napojeny na vodovodní řad a lidé si musí vystačit z vlastní studnou? Jednou z takových obcí je například i Vlčí hora u Krásné Lípy.

„Vodu ve studni mám v pořádku, nedávno jsem si dokonce nechal dělat rozbory, které mě vyšly na bezmála tři tisíce korun,“ uvedl čerstvý otec Petr Hodboď z Vlčí Hory. Pro celou rodinu, včetně svého novorozeného syna, však kupuje vodu balenou.

O tom kolik měsíčně utratí za pitnou vodu nemá přehled. „Pít musím, vždy když mi dojdou zásoby tak ji dokoupím, ale kolik litrů do měsíce rodina vypije netuším, nikdy jsem to nesledoval,“ řekl Hodboď.

Lidé v přilehlých vesnicích na Krásnolipsku jsou odkázání na svůj vlastní zdroj vody již stovky let. „Lidé mají u svých domovů studny, jsou na ně zvyklí, a chtějí je i nadále využívat,“ uvedl Starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Příspěvky na rozbor vody z vlastní studny město neposkytuje, ani prý nemá z čeho. „Vzhledem k tomu kolik lidí tu žije by to byly obrovské náklady,“ zdůvodnil Linhart.

Získat dotaci na vybudování centrálního rozvodu vody by bylo pro město velmi obtížné, navíc při představě kolik by se muselo natáhnout potrubí i velmi nákladné.

„I kdyby se vše zmiňované podařilo, vodovod by zřejmě nikdo nechtěl provozovat. Přes zimu je na Vlčí Hoře i jen devět lidí. Při takovém odběru vody je i velmi náročné udržet kvalitu vody,“ zakončil Linhart.

Stejně jsou na tom i obce v okolí Šluknova. „Na rozbory žádné dotace neposkytujeme,“ uvedl starosta Šluknova Milan Kořínek. V málo obydlených okrajových částech město ani neplánují výstavbu vodovodního řadu. „V těchto částech jsme se s žádným zájmem o výstavbu nesetkali, a to ani tam, kde lidé staví zcela nové domy. Majitelé těchto domů si staví své studny, které se pro ně stávají i hlavním zdrojem vody,“ zakončil Kořínek.

Oblast Děčínska je zásobovaná převážně vodu podzemní. „Na územní okresu se nachází dvě velké úpravny vody Chřibská a Hřensko. Voda z úpravny Chřibská zásobuje obyvatele měst a okolí Varnsdorfu, Rumburka, Dolního Podluží. Úpravna vody Hřensko zásobuje zejména obyvatele města Děčína a přilehlého okolí,“ uvedla Zbuzková a dodala, že ostatní obce jsou zásobovány z lokálních zdrojů, kde se voda téměř neupravuje, pouze je ošetřena dezifekčním prostředkem.

„O případných nedostatcích v kvalitě dodávané vody jsme včas informováni. Máme v provozu informační systém, kam se vkládají výsledky provedených laboratorních vyšetření, odběrová místa jsou z padesáti procent každým rokem obměňována formou náhodného výběru. Každý podnět obyvatel týkající se nespokojenosti s kvalitou vody prověřujeme,“ uvedla Zbuzková a připustila, že někdy může nastat drobný problém v kvalitě vody, například nedostatečné odkalení při opravě vodovodního řadu, připojování nových domů do rozvodné sítě apod. V zápětí ale dodala, že za pětadvacet let nepamatuje případ, kdy by museli vydat zákaz konzumování pitné vody z důvodu ohrožení zdraví.

„Nedostatky v kvalitě vody se spíše objevují v případech, kdy vodovod je ve správě obce, většinou se jedná o zanedbatelné znečištění, které neohrožuje zdraví,“ řekla Zbuzková.