„Pro nás je prioritou, aby lidé měli pitnou vodu, spolupracujeme se Severočeskými vodovody a kanalizacemi,“ řekl šéf krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. Vysvětlil, že hygienici musí lidem, pro které byla jediným zdrojem pitné vody, studna, zkontrolovat její nezávadnost. „Ti, kteří mají v postižených oblastech trvalé bydliště, budou mít tuto službu zdarma, chataři a chalupáři si ji budou muset zaplatit,“ dodal Trmal.

Škody na silnicích půjdou do stovek milionů korun. ČTĚTE ZDE>>>

I dnes je pitná voda pro obyvatele sedmi obcí na Děčínsku dopravována od společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. prostřednictvím cisteren. „Voda z vodovodních řadů vzhledem k jejímu zákalu a možné mikrobiologické závadnosti není vhodná ke konzumaci. Jedná se o obce Horní Habartice, Markvartice, Starý Šachov, Českou Kamenici část Huníkov 2, Děčín – Chlum, Děčín – Velkou Veleň a Vísku pod Lesy,“ uvedla mluvčí svak Iveta Kardianová. Upozornila, že v tuto chvíli nelze uvést termín obnovení standardní dodávky vody, neboť prameniště jsou silně zakalena. V případě zlepšení některého z postižených zdrojů bude ihned obnovena dodávka vody pro danou lokalitu.

Energetika zase nabízí slevy při odběru elektřiny – viz. modrý rámeček na konci článku

Při záplavách došlo i k poškození plynárenského zařízení. Voda způsobila značné škody na odběrném plynovém zařízení, ale také strhla a deformovala pět nadzemních plynovodních přechodů a obnažila plynovody v obcích Dolní a Horní Habartice. „Poškození bylo doprovázeno únikem zemního plynu. Dodávka plynu byla přerušena do 150 přípojek,“ upozornil mluvčí RWE Jiří Bezděk. Dodal, že v průběhu víkendu se díky početnému nasazení pracovníků RWE Distribuční služby podařilo zprovoznit a po hlavní uzávěry napustit 142 přípojek na zemní plyn. „Zbývajících osm přípojek zprovozníme v příštích dnech,“ slíbil Bezděk.

Rady pro bezpečný provoz

Pro bezpečné obnovení dodávek plynu a pro otevření hlavního uzávěru plynu je nutná součinnost koncových odběratelů s pracovníky plynáren.

Zákazníci, kteří již mají vyčištěné a opravené odběrné plynové zařízení, které začíná hlavním uzávěrem plynu a končí plynovými spotřebiči, nás mohou kontaktovat na nepřetržité poruchové lince 1239 nebo se mohou obrátit na pracovníky RWE Distribuční služby, kteří v této lokalitě působí.

Úklidové práce v obcích postižených sobotní povodní pokračují. V úterý dopoledne objížděl postižená místa kafilérní vůz.

„Lidé se potřebují zbavit zkaženého masa, které mají v mrazácích a samozřejmě také uhynulých zvířat, byla to především drůbež,“ řekl benešovský místostarosta Radek Lekner.

Maso ani mrtvá zvířata by lidé neměli pálit a už vůbec ne zakopávat do země. To radí hygienici. Ti od dnešního rána mapují terén a poté rozhodnou, jak dál postupovat. „Zatím lidem musím poradit, aby při práci používali rukavice, pokud by tak nečinili, mohli onemocnět. Do vlhké či poraněné pokožky se velmi snadno dostanou nebezpečné bakterie. Ti, kterým povodeň zaplavila studny, musí pít buď balenou vodu nebo tu, kterou dovezou cisterny,“ uvedl děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.

Jak šla velká voda. FOTO A VIDEO SI PROHLÉDNĚTE ZDE >>>

Práce na odklízení škod po povodni pokračují

V postižený oblastech je nedostatek vysoušečů. Magistrát během víkendu rozdal ze svých zásob 150 vysoušečů, 70 vysoušečů poskytl Ústecký kraj, ty byly odvezeny do obce Markvartice, kde jsou dále distribuovány postiženým obyvatelům.

Obce postižené bleskovu povodní potřebují kromě vysoušečů také 5 litrové barely s vodou, kýble, savo, chloramin, gumové a pracovní rukavice, košťata a pevné pytle na odpadky. Centrální sběrné místo pro postižené obce je v Markvarticích. Menší množství od jednotlivých občanů je možné přinést do sídla Českého červeného kříže v Děčíně na Mírovém náměstí proti budově magistrátu.

Kontaktní osoba na sběrné místo v Markvarticích: místostarostka Blanka Novotná Tel: 737 113 773, 412 585 265

Ani úterní pátrací akce nepřinesla úspěch. Čtyřicetiletá žena z Benešova nad Ploučnící je stále pohřešována.

Svědci uvedli, že viděli v Ploučnicí plout nějaké tělo, zda se jedná o pohřešovanou čtyřicetiletou ženu zatím policie neví. Ženu naposledy viděli svědci v sobotu v Benešově nad Ploučnicí v ulici Dvořákova, ta nebyla zatopena. „Hasiči pátrali z řeky, tedy na člunech. Potápeče jsme zatím nenasadili, nedovoluje to řeka, proud je stále moc silný,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Ve všech obcích jsou místa, kam mohou lidé nosit humanitární výpomoc. Většina postižených lidí potřebuje mycí prostředky, košťata a kbelíky, zájem je i o balenou vodu.

Na Děčínsku vyhlášen stav nebezpečí. ČTĚTE ZDE>>>

Energetika zase nabízí slevy při odběru elektřiny

Energetická společnost ČEZ poskytne postiženým povodněmi elektřinu po tři měsíce zdarma. Současně nebudou muset zákazníci Skupiny ČEZ platit po tyto tři měsíce zálohy za elektřinu. Zájemcům stačí pouze zavolat do 31. července 2009 na zákaznickou linku ČEZ, kde o tuto slevu požádají. Po ověření oprávněnosti nároku, podle vyjádření místní samosprávy, obratem slevu přiznáme a pošleme zákazníkům poštou potvrzení. Úleva se týká odběratelů z nízkého napětí, jak domácností tak malých podnikatelů, kteří mají prokazatelně vytopené obytné části domu.

„Lidé postižení povodněmi nyní budou především uklízet a vysoušet svá obydlí. Právě proto jsme přišli s touto iniciativou, aby nikdo nemusel přemýšlet nad tím, kolik jej vysoušení bude stát, protože prioritou musí být rychlost“ uvedl Martin Roman, generální ředitel ČEZ. Podrobné informace získají lidé na nepřetržité zákaznické lince Skupiny ČEZ: 840 840 840, na zákaznických centrech Skupiny ČEZ.

Kromě toho ČEZ postiženým nabízí ještě pomoc při obnově dodávek elektřiny. Každé odběrné místo, které bylo zaplaveno vodou, musí prohlédnout odborník, který stanoví, zda je připojení bezpečné. Tuto službu nabízíme odběratelům zdarma, stačí, když se obrátí na starostu obce a ten jim poskytne telefonní číslo, kde se mohou objednat.
Ve spolupráci s humanitární organizací ADRA bylo dále zřízeno speciální konto pro finanční příspěvky od zaměstnanců Skupiny ČEZ na pomoc postiženým povodněmi. Sbírka bude trvat do konce srpna.

Jak to bude fungovat

zákazník postižený povodněmi – má prokazatelně vytopené obytné části domu ( ne kůlna, garáž, sklep, atd.) zavolá na zákaznickou linku ČEZ 840 840 840 a to do 31. července 2009

ČEZ ověří nárok u místní samosprávy, starostů (požádáme starosty o seznamy postižených)

ČEZ pošle potvrzení přiznání nároku na elektřinu po 3 měsíce zdarma, od této chvíle nemusí zákazník platit 3 měsíční zálohy

při ročním zúčtování bude poskytnuta sleva ve výši odpovídající tříměsíční spotřebě elektřiny – bude mu odečtena jedna čtvrtina z celkové roční spotřeby