V Děčíně babybox, schránka na odložené děti, hned tak nebude. Podle Ludvíka Hesse, předsedy občanského sdružení STATIM, nemocnice nemá vhodný prostor k jeho instalaci.
Babybox slouží matkám, které se chtějí zříci po porodu svého dítěte. V Ústeckém kraji jich existuje několik.
„Jsme připraveni je instalovat všude,“ oznámil mluvčí společnosti Krajské zdravotní a. s. Jiří Vondra. Vysvětlil, že společnost je schopna zajistit práce spojené se stavebními úpravami, samotná instalace schránky je ale v režii občanské sdružení STATIM. O vlastní provoz se postará Krajská zdravotní.
„Náklady, které souvisejí s instalací, nejsou nijak horentní. Řádově jdou do desetitisíců, na vlastní výrobu babyboxu přispívají například obce, podnikatelé nebo sponzoři,“ vysvětlil Vondra. Dodal, že řada z nich se už o věc zajímala a chce i finančně podílet.
Jsem jednoznačně pro zřizování baby boxů. Je to řešení pro ženy, které nechtějí veřejně porodit a uznat své rodičovství. O dítě, které odloží do babyboxu, se nemocnice postará stejně dobře jako o ty, jež se narodí chtěné. I kdyby měly babyboxy uchránit jediný život ročně, jsou rozhodně potřebné.
Město Děčín také obdrželo žádost o podporu zřízení babyboxu. Primátor Vladislav Raška uvedl, že předal věc odboru sociálních věcí a zdravotnictví a ten by měl připravit materiál, který předloží 22. října zastupitelům města. „Ti rozhodnou, zda se najdou prostředky a také zda k tomu bude vůle,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Silvarová.
Ludvík Hess, který s myšlenkou na vznik schránek přišel, by totiž rád schránku pro odložené děti instaloval i v Děčíně.
I my policisté jsme pro zřizování babyboxů. Žena, která se dítěte nějakým nezákonným způsobem zbaví, se totiž může dopustit trestných činů, a to opuštění dítěte nebo i vraždy novorozeného dítěte. Za opuštění dítěte jí hrozí až šest let vězení, za úmyslné usmrcení až osm let. Pokud dítě odloží do babyboxu, je beztrestná.
„Dokonce jsem přemýšlel, že této nemocnici dám přednost před krajským městem. Ale když jsem prošel terénem, zjistil jsem, že pro náš záměr je to strašně nešikovný prostor,“ nechal se slyšel předseda občanského sdružení. Nejdůležitější podmínkou podle něho pro realizaci schránky totiž je, aby dárkyně mohla dítě odložit bezprostředně z ulice. Stejně tak zásadní je, aby i dvířka babyboxu se mohla otvírat z chodníku. V děčínské nemocnici tomu tak ale není. Dárkyně musí projít branou a dojít až k oddělení novorozeneckému. To je hluboko uvnitř areálu.
„Dispozice je tady opravdu nešťastná. Když se situace změní, nic nebrání tomu, abychom se do toho pustili,“ je rozhodnutý představitel sdružení.
Ludvík Hess je považovaný za oficiálního zakladatele babyboxu v České republice. Myšlenkou se nechal inspirovat v dobách minulých, kdy se děti odkládaly na schody klášterů a kostelů. O tom, že existují nějaká technická zařízení, nevěděl. Nápad ho zaujal natolik, že dnes má za sebou celkem dvacet osm schránek. První babybox otevřelo občanské sdružení STATIM v Praze v červnu 2005.
Do dneška se mu podařilo tímto způsobem zachránit dvacet tři dětí. Sdružení Statim otevírá babybox každý měsíc. Slovo STATIM se používá ve zdravotnictví a znamená ihned, okamžitě. Babybox je opatřen dvířky, jež lze otevřít pouze jednou, ale existují i taková zařízení, která se uzavřou automaticky, pokud by je odkládající osoba sama nezavřela. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37°C. Pro odkládající osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a o možnostech, jak jej získat zpět. Po uzavření dvířek se aktivují vizuální a akustické senzory a přivolávají personál nemocnice.
V Ústeckém kraji byly dosud otevřeny babyboxy v nemocnicích v Kadani, Chomutově a Teplicích. 25. října bude dalším místem nemocnice Ústí nad Labem.
V děčínské nemocnici mají s odloženým dítětem zkušenost. Letos v červnu tu na oční ambulanci odložil amatka novorzeného chlapečka, byl v dobrém stavu, zaopatřený po porodu a u sebe měl vysvětlující dopis, proč jej matka odkládá. Malý Matěj, jak ho matka pojmenovala, se ale už v srpnu vrátil k rodině. Matka si to rozmyslela a chlapečka si vzala zpátky.