Naopak – podzim či jinak řečeno babí léto v Českém Švýcarsku patří mezi nejkrásnější období hlavně pro daleké výhledy do této jedinečné krajiny. Přijměte tedy pozvánku na výlet po rozhlednách, jež poskytují jedinečné vizuální zážitky návštěvníkům více než jedno století.

Národní park České Švýcarsko a na něj navázané chráněné krajinné oblasti Lužické hory a Labské pískovce ohraničuje a z výšky střeží celá armáda rozhleden: Děčínský Sněžník, Sokolí vrch, Studenec, Jedlová, Dymník, Vlčí hora a Tanečnice.

Rozhlédni se…

Děčínský Sněžník u Tiských stěn – na této nejvyšší stolové hoře v Českosaském Švýcarsku již od roku 1864 kraluje kamenná rozhledna podobající se nápadně šachové figurce. Když viditelnost dovolí, lze dohlédnout také až za samé hranice tohoto regionu – tedy do Drážďan, Míšně, Českého Středohoří až po Říp. (Nadmořská výška: 726 m, Výška rozhledny: 33 m)

Sokolí vrch u Děčína - výstavba této 51 m vysoké betonové rozhledny s vnějším točitým schodištěm byla započata v srpnu 2003. Zpřístupněna byla 1. 5. 2004. Na zastřešenou výhledovou plošinu vede 162 schodů. (Nadmořská výška: 506 m, Výška rozhledny: 51m)

Studenec u České Kamenice – tak toto je sice šestnáctimetrová železná dáma v letech, ale je mezi rozhlednami ta nejmoderněji a nejčerstvěji oděna do nového „kabátu“. Dokonce jí při oblékání do nové „šatové kolekce“ pomáhal v březnu 2009 i vrtulník. (Nadmořská výška: 737 m, Výška rozhledny: 16 m)

Jedlová u Jiřetína - v roce 1891 zde vybudoval rozhlednu německý Horský spolek pro České Švýcarsko. Ochoz věže se nachází ve výšce 23 m a vede k němu 123 schodů, dalších 6 metrů jej převyšuje dřevěná špičatá nástavba. U rozhledny je příjemná restaurace a nové lanové centrum.

Dymník u Rumburku – vévodí na zalesněném vrchu, měří 15 m a její vrchol je zakončen prosklenou vyhlídkovou terasou. Na vrchu Dymníku stála již v roce 1895 výletní restaurace. Dnes k ní vede od rumburského koupaliště (les v Podhájí) naučná stezka. (Nadmořská výška: 511 m)

Vlčí hora u Krásné Lípy -zděná rozhledna nacházející se v nadmořské výšce 581 m, s 82 schody je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku. V roce 1909 byla vyhlídková plošina s cimbuřím zastřešena, čímž se výška rozhledny zvýšila na současných 16 m.

Tanečnice u Mikulášovic - tato zděná osmiboká rozhledna je nejseverněji položená vyhlídková stavba v Čechách. Již v roce 1887 zde stála první dřevěná věž, kterou ale roku 1903 zničila vichřice. Nová rozhledna byla předána k užívání roku 1905. Vynikající výhledové místo – vidět jsou panoramata Saského Švýcarska, Českého středohoří, Lužických hor, Krušných hor i Krkonoš.

Víte, že…

Region České Švýcarsko patří mezi oblasti s nejhustším výskytem rozhleden v České republice?

Otevírací doby na rozhlednách:
Všechny zmíněné rozhledny jsou otevřené denně, jen Sokolí Vrch u Děčína má zavřeno v pondělí. Vstupné je na každé rozhledně tak symbolické, že jistě každý z nás rád přispěje na provoz a obětavost provozovatelů – většinou je to Klub českých turistů či jiné občanské sdružení.

Autor: Dana Štefáčková