Malebný Dolní Žleb stojící mezi vysokými skalami na břehu Labe často připomíná parkoviště. Oblíbili si ho totiž především horolezci nebo turisté, kteří do této nejodlehlejší části Děčína jezdí auty. Tedy spíše jezdili. Děčínský magistrát totiž vjezd do vnitřní části Dolního Žlebu zakázal.

Autem dojedou řidiči po levém břehu až k přívozu, kde už na ně čeká zákaz vjezdu. „K tomuto kroku vedla dlouhá jednání. Turisticky atraktivní lokalita přináší totiž leckdy velké nepohodlí pro místní obyvatele. Nechtěli jsme ale přístup omezit úplně. Hledáme proto ve spolupráci s Povodím Labe způsob řešení parkovací plochy,“ vysvětlila děčínská primátorka Marie Blažková.

Magistrátní úředníci tak vyhověli volání místních obyvatel, kteří si dlouhodobě stěžovali na to, že provoz v Dolním Žlebu sevřeném v úzkém údolí je neúnosný.

„Mnohokrát se například stalo, že na silnici zaparkovala dodávka, která zabrala většinu silnice,“ připomněl předseda dolnožlebského osadního výboru Aleš Suchopárek, proč se místní snažili o omezení vjezdu řadu let.

Problémy s auty došly až tak daleko, že je projednával osadní výbor na veřejném zasedání, kterého se mohl zúčastnit kdokoli z obyvatel Dolního Žlebu. „Ti, kteří přišli, se jednoznačně vyslovili pro zákaz vjezdu do vnitřní části,“ dodal Suchopárek. Největší obavy se týkaly toho, že v případě nutnosti neprojedou hasiči nebo záchranka, parkující auta navíc často blokovala i přístup na pozemky.

Zákaz vjezdu se netýká místních obyvatel nebo vozidel zajišťujících lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby.

Rozhodnutí magistrátu se nelíbí horolezcům, pro něž je Labské údolí jednou z nejoblíbenějších lokalit na severu Čech. „Dolní Žleb má úžasný turistický potenciál, jeho zavřením pro přespolní ho ale magistrát nijak nezvýší. Je to klasické úřední házení klacků lidem pod nohy,“ odsoudil rozhodnutí magistrátních úředníků lezec Ondřej, který jezdí na skály do Labského údolí už 15 let. Podle jeho slov si lezení v unikátním údolí v posledních letech oblíbili také cizinci, a tak je na skalách často slyšet němčinu nebo polštinu.

Možností, kde mohou horolezci zanechat své automobily, mnoho není. Několik parkovacích míst je na levém břehu Labe u přívozu, další jsou na protějším břehu. Z toho se ale nyní návštěvníci nemusí vždy dostat. Pokud je totiž hladina řeky příliš nízká, přívoz nejezdí.

Kromě neukázněných řidičů parkujících v Dolním Žlebu mají místní problémy také s množstvím cyklistů, kteří jezdí podél řeky. Ti si totiž často ani neuvědomí, že jsou na běžné silnici a nikoli na cyklostezce. Skupinky cyklistů tak mnohdy zabírají celou silnici.