Desítky řidičů si denně zkracují cestu ze Šluknova do Nového Hraběcího a Lipové po lesní cestě, která je navíc značena jako cyklostezka.
Porušují tím nejen lesní zákon zakazující vjezd motorových vozidel do lesa, ale ohrožují také turisty. A také sebe sama.

„Není příliš příjemné být neustále ve střehu z obavy, aby vás nesrazilo auto v místech, kde by je nikdo nečekal, kde motorová vozidla nemají podle zákona o lesích co dělat. Veškerá radost z pobytu v přírodě je pryč, místo ní nastupuje zbytečná rozladěnost,“ říká Miroslav Hudec z České Lípy, který byl ve Šluknovském výběžku na výletě – a který pořídil i důkazní fotografie.

„Jako výsměch pak působí upozornění podniku Lesy ČR na začátku lesní cesty nad Novým Hraběcím, že my lidé jsme v lese jen hosté, a máme se podle toho chovat. Vždyť ti, co jsou tam podle výše zmíněné cedulky doma, musí rovněž uhýbat před rozjetými auty, a ne vždy to stihnou. Bohužel,“ dodává.
O problému ví i šluknovská starostka Eva Džumanová.

„Pan Hudec nás o vjíždění vozidel do lesa také informoval. Na příští týden máme domluvenou schůzku s policií a městskou policií. A po domluvě se budeme snažit tento problém řešit,“ říká s tím, že ne všechny cesty mezi Šluknovem a Novým Hraběcím a Lipovou jsou vedeny jako lesní cesty. Řada z nich je totiž vedena jako komunikace. Navíc mnohde chybí označení zákazu vjezdu.

Pokud neukázněného řidiče přistihne policista, hrozí mu poměrně vysoká pokuta.

„Pokud přistihneme řidiče jedoucího mimo vyhrazenou komunikaci, může dostat za přestupek ve správním řízení pokutu až do výše deseti tisíce korun,“ upřesnil děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Řidiči porušující zákaz vjezdu do lesa neohrožují pouze turisty na cyklostezce a turistické trase, ale také sebe. V nepřehledném terénu totiž může velmi snadno dojít ke střetu s lesní zvěří. A následky také nehody bývají mnohdy fatální. Neskončí totiž zmačkanými plechy, ale často posádka vozu skončí v nemocnici se zraněním.

Lesní zákon
Zákaz jízdy motorovými vozidly v lesích upravuje tak zvaný lesní zákon. V § 20 zákona odst. 1. písm. g se výslovně říká: V lesích je zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly. Podle odstavce 4 téhož paragrafu ale může vlastník lesa povolit výjimku ze zákazů uvedených v odstavci 1 písm. a) až k). Pokud by touto výjimkou byla porušena práva jiných vlastníků lesů, rozhodne na návrh vlastníka lesa orgán státní správy lesů. Stejně tak se vztahuje výjima na činnosti související například s výkonem práva myslivosti nebo prováděné v souvislosti s hospodařením v lese.

Výjimkou nejsou ani úmrtí.

Podle starostky Džumanové mají ochránci přírody a lesáci také velké problémy i s motorkáři a s majiteli čtyřkolek. Čtyřkolkáři a motorkáři si totiž poměrně často vůbec nedělají starosti s tím, kudy jedou. Jejich stroje projedou téměř všude, a tak projíždí lesy i mimo cesty.

To se ale netýká Národního parku České Švýcarsko, který je díky terénu plnému skal a kopců pro podobné projížďky nevhodný.

„Zcela sporadicky zaznamenáme průjezd čtyřkolky. Ale vzhledem k členitosti a náročnosti terénu je to opravdu zcela výjimečně,“ říká mluvčí národního parku Tomáš Salov s tím, že mnohem více řádí čtyřkolkáři v chráněných krajinných oblastech, kde je terén výrazně příhodnější.

Navíc má správa národního parku k dispozici strážní službu, která by mohla podobné vandaly přistihnout přímo v terénu. A rozhodně by se s nimi nemazlila.

„Na místě je možné uložit blokovou pokutu ve výši tisíc korun. Ale toto je opravdu velmi vážné porušení pravidel. Takže se dá předpokládat, že by onen výtečník skončil ve správním řízení, kde jsou tresty již výrazně vyšší,“ dodal Salov.