Děčín má novou zvířecí atrakci. Zámeckým rybníkem se totiž již několik dní prohání nutrie. Zvíře je velké přibližně půl metru (nepočítaje ocas), a váží asi deset kilogramů.

„Taky jsem ji už viděla 
a mám ji vyfocenou," pochlubila se na Facebooku Děčínského deníku Marcela Sodomková.

A není jediná. Sociální sítě fotky nového obyvatele Zámeckého rybníku doslova zaplavily.

Trochu zeleniny nebo něčeho jiného na zub pohodí nutrii u hráze rybníka u polikliniky spousta kolemjdoucích. Nutrie se jich nebojí, často připlave těsně ke břehu.

„Nechávali jsme jí tam dvě mrkve. Když jsme šli po chvíli okolo, byly mrkve pryč," říká Milan Jirásek z Děčína.

Nutrie pochází z jižní Ameriky a do Evropy se dostaly díky chovům na kožich a maso. Jenže mnohdy chovatelům utečou.

„Viděl jsem je na rybníku na Markvarticích. Na Vltavě jich je spousta, stejně jako okolo Malých Žernosek. My už máme v zoo dvě nutrie, které byly odchyceny na Děčínsku," říká zoolog děčínské zahrady Roman Řehák.

Jedna nutrie velkým nebezpečím pro rybník nebo potok není. Je to totiž býložravec a tak nehrozí, že by mohla zlikvidovat rybí populaci 
v rybníce tak, jako se to daří některým rybím predátorům. Neublíží ani ptákům žijícím na rybníce.

Problém ale nastává ve chvíli, kdy se nutrie namnoží.

„Nutrie se množí velmi rychle. A pak může nastat problém, protože jsou schopné likvidovat rostliny  v okolí vodní plochy," upozorňuje na možné problémy s nutriemi Řehák.

Většinou jsou proto chytány, v Děčíně pak končí v zoologické zahradě. V minulosti byly na Děčínsku odchyceny již dvě nutrie, které se v zoo dokázaly namnožit.

Přestože vypadají nutrie neškodně a jsou poměrně plaché, měli by si před nimi lidé dávat pozor.

„Určitě by ji neměli zkoušet sami chytat, dokáže totiž prokousnout i ruku," upozorňuje Řehák na velmi ostré zuby nutrie, která v nich má navíc poměrně velký stisk.

Nutrie se nejlépe chytají do podběráku a následně se musí chytit za ocas. Tak se totiž nezvládnou otočit a nemohou se bránit svými nebezpečnými zuby.