Přesně za týden začne mizet z povrchu zemského kdysi děčínská chlouba, a to restaurace Atlantik. Demolice si objednalo město, které je nyní vlastníkem objektu. Na zplanýrovaném místě by mělo vyrůst nové multifunkční vzdělávací centrum s městskou knihovnou, nebude chybět bufet a sociální zařízení.

„Sice je to teď strašák města, ale já si pamatuji doby, kdy jsme sem chodili za zábavou, na plesy, do hospody na docela dobré jídlo a na rybí speciality do sousedního rybího grilu. Byla to vlastně šífácká hospoda, tradovalo, že chlapi vylezou po měsíční cestě z lodě a namísto domů, jdou nejdřív rovnou do Atlantiku, “ tvrdila Věra Románková z Děčína.

To, že Atlantik skutečně patřil hlavně lidem od vody a lodí symbolizuje i socha, muž držící hlavu v dlaních, na jeho stěně. Lidé jí říkali zoufalý komunista. Má ale představovat lodníka. Proč si ale drží hlavu, nikdo neumí vysvětlit. „Zřejmě je zoufalý z toho, jak šifáky trápí neustálý nedostatek vody a že by se konečně měly postavit jezy,“ tvrdil jeden z děčínských plavců.

Sochu nezničí

Sochu firma při demolici nezničí. „Mám informace, že by měla být uložena na Povodí Labe,“ řekla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. I ona ví o tom, že by o ni mnozí Děčíňáci měli zájem. „Musíme nejprve zjistit, zda má nějakou historickou či uměleckou hodnotu, což ale nepředpokládám a pak mohu navrhnout v orgánech města nechat sochu vydražit. Do dražby by se mohl přihlásit kdokoliv,“ přemýšlel děčínský primátora Vladislav Raška.

Demolice Atlantiku, která by měla být hotová do 21. září, vyjde město na více než sedm milionů korun. Výstavba polyfunkčního centra na 168 milionů korun.

„V letošním roce bychom rádi již měli hotovou projektovou dokumentaci a provedli nezbytnou demolici téměř celého objektu,“ řekl primátor Raška. Na novou knihovnu by se lidé mohli těšit koncem roku 2011. Její výstavba je součástí Integrovaného plánu rozvoje města, na jehož celkovou realizaci by měl Děčín získat více než pět set milionů korun z Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad.

Patří městu

Budova děčínského Atlantiku patří městu. To ho po nevydařené privatizaci koupilo v roce 2002 za více než čtyři miliony korun. Atlantik na počátku devadesátých let vlastnila Limma, chtěla jej přebudovat na obchodní centrum, ale záměr neuskutečnila. Pozemky kolem objektu byly součástí konkurzní podstaty společnosti ČSPLO a v létě 2002 je v dražbě koupil podnikatel Jan David Horský.

„Tehdejší vedení města se dražby také zúčastnilo, ale finance schválené zastupitelstvem města na nabídku J. D. Horskyho nestačily. Ten koupil pozemky s tím, že by rád do svého majetku získal i chátrající Atlantik. Město však jeho žádost odmítlo. V současné době jsou již pozemky v majetku města, které je odkoupilo v závěru loňského roku,“ popsala historii nemovitosti Markéta Lakomá.