Trnem v oku se stali některým řidičům projíždějícím skrz centrum České Kamenice romští asistenti prevence kriminality. Ti tu na pomocníky strážníků nevhodně pokřikují, když dohlížejí na přecházení dětí přes ulici do školy. Vedení města se takové chování nelíbí, pomoci asistentů si totiž váží.

Na množící se incidenty v České Kamenici upozornil v radničním tisku pan Tichý. Řidiči projíždějící městem po hlavním tahu na Liberec podle něj na asistenty prevence kriminality pokřikují, aby si hlídali svoje. Řidiči navíc často jedou moc rychle, ačkoli je v místě, kde k problémům dochází, přechod pro chodce, po kterém denně přejde do školy několik stovek dětí.

„Nedávno mne málem smetl řidič, který prostě odhadl, že stihnu přejít, a ani nezpomalil. Pan Jiří Hlaváček se stal obětí jízdy přes přechod pro chodce v minulém měsíci. Buďme rádi, že stát přispívá na naši bezpečnost a my tu máme preventisty, kteří ji pohlídají,“ prohlásil Tichý.

Dodal, že dohled asistentů oceňují především rodiče dětí. S tím souhlasí i jedna z obyvatelek obce. „Cítím se na přechodu bezpečněji, jelikož nemají problém si do vozovky stoupnout. Každý den je vidím, a že by se flákali, tak to fakt ne,“ doplnila Martina Mourková Běhalová.

Podle starostky města Hany Štejnarové si asistenti prevence kriminality na nevhodné chování řidičů už postěžovali. „Řidiči by nejradši ty děti snad přejeli. Na těch hlavních přechodech, ať už je to ke školní jídelně, ke škole nebo k mateřské škole, asistenti jsou a snaží se dopravu zklidnit tak, aby děti mohly v pořádku přejít. Jenže někde se řidiči chovají nevhodně. Je smůla, že nám ta třináctka půlí město,“ popsala Štejnarová problém, který vězí také v tom, že hlavní silnice 1/13 vede přímo skrz město.

Vstupem do silnice navíc asistenti často riskují i svůj vlastní život. A od některých řidičů si pak vyslouží nadávky nebo nevhodná gesta. Zda mají urážky v konkrétních případech rasový motiv, není jasné. „To od asistentů potvrzeno nemáme,“ dodala starostka.

MĚSTO: PRACUJÍ DOBŘE

V diskuzi na Facebooku, kde lidé řešili, zda jsou asistenti užiteční, si ale někteří lidé nebrali servítky. Podle některých by bylo užitečnější, kdyby uklízeli nepořádek po městě. „Úplně zbyteční, úplně vyhozené peníze. Ještě jsem je neviděla makat. Jen stát opřený o zeď, hulit a vykecávat!“ napsala Iva Kislingerová Moravcová.

S asistenty, kteří v České Kamenici pomáhají od loňského léta, je přitom město spokojené. Kromě přechodů hlídají ráno a odpoledne u škol, působí také v odloučených lokalitách, zamezují výtržnostem. „Dávali jsme jim i odměny za dobrou práci,“ uzavřela starostka.