Podle rumburského starosty Jaroslava Sykáčka ale dostává radnice na podobné pozice čím dál menší dotace.

Asistenty prevence kriminality využívá řada měst. Oproti ostatním lidem nemají žádné pravomoci navíc, jako například strážníci městských policií. Využívají ale znalostí místa, kde působí.

„Momentálně řešíme jejich financování prostřednictvím úřadu práce i ministerstva vnitra. Letos by měli být v ulicích čtyři asistenti prevence kriminality," říká rumburský starosta Jaroslav Sykáček.

Podle jeho názoru již není Rumburk vyloučenou lokalitou, ani žádnou vyloženě problémovou lokalitu nemá. Asistenti by měli pracovat tam, kde jich bude zrovna potřeba.

„Může se jednat například 
o poštu v době výplaty sociálních dávek. Protože jsme tu již měli případy, kdy tito lidé na poště problémy měli," přibližuje možné využití asistentů Sykáček.

Jejich hlavní část práce by ale měla být především v ulicích města, kde by měli být vidět.

Na asistenty přispívá, stejně jako na řadu jiných pracovních míst, dlouhé roky stát. Jenže peněz přichází od státu stále méně.

„Souvisí to s klesající nezaměstnaností. Zaměstnáváme například člověka, který dohlíží na fotopasti. Je to bývalý policista, takže má dostatek zkušeností. V minulosti devět měsíců z roku platil stát a tři my. Nyní je to tak, že půl roku platí stát a půl roku my," říká Sykáček.

Asistenty prevence kriminality dlouhodobě využívá také děčínská městská policie. Podle nové terminologie se nazývají terénní pracovníci městské policie. Na bezpečnost v ulicích Děčína jich dohlíží desítka a pracují na dvě směny.

Kromě terénních pracovníků budou moci lidé brzy spatřit v Děčíně také správce veřejných prostranství, také ti budou dohlížet na pořádek 
a bezpečnost.

„Budou pracovat ve třech vytipovaných lokalitách. Tou první je Staré Město, druhou Mariánská louka a okolí a posledním místem je pak park 
u kina Sněžník a sousední dětské hřiště. Nebudou mít na starosti pouze hřiště, ale veřejná prostranství obecně," popsal před časem místa, kde budou správci působit, ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Jedná se o lokality, na které si lidé velmi často stěžují, především na lidi, kteří se v nich zdržují, a na jejich chování.

Správci budou pracovat po všechny dny v týdnu od 10 do 22 hodin. Dohromady jich bude prostřednictvím Střediska městských služeb zaměstnáno šest, na každou lokalitu dva lidé. Kromě běžného úklidu budou mít na starosti také dohled nad bezpečností a pořádek ve svěřených lokalitách.

„Pokud uvidí, že lidé dělají co nemají, neuklízí po svém psu a podobně, upozorní je na jejich nevhodné chování. Pokud to nepomůže, budou okamžitě volat hlídku městské policie," říká Marcel Horák.

Poprvé by se správci veřejných prostranství měli objevit v Děčíně již na začátku března.