Anička z Děčína dokončuje devátou třídu základní školy. I když si ještě sama nemůže vydělat peníze, už patří mezi aktivní dárce. Každý měsíc posílá polovinu kapesného nadaci Dobrý anděl na pomoc rodinám bojujícím se závažným onemocněním, jednou týdně se také věnuje hendikepovaným dětem v kroužku Krůčky v Domě dětí a mládeže. Za svou mimořádnou obětavost a dlouhodobou pomoc tady ve středu získala ocenění Mladý hrdina.

Ilustrační snímek
Děčínské neziskovky by peníze dostat měly. Město pošle přes čtyři miliony korun

„V rodině jsme měli těžké onemocnění. Sestřenici jsme museli učit číst i psát, neuměla si ani zavázat tkaničky, protože nemohla chodit do školky. Zemřel mi kamarád, takže mi to dalo motivaci jít dál a pomoci, dokud tu člověk je,“ řekla mladá hrdinka Anička. Zhruba před čtyřmi roky se dozvěděla, že její sestřenice onemocněla leukémií. Aničku moc trápilo, že se jako dítě nemůže zapsat do registru dárců kostní dřeně ani darovat krev.

S maminkou tak začala hledat jiné možnosti, jak by mohla pomoci nejen jí, ale i jiným vážně nemocným dětem. Dívka tak pomáhá potřebným už tři roky. „Na dobrovolnictví mě nejvíc baví poznávání těch jednotlivých příběhů lidí. Dělá mi radost, když můžu udělat radost já jim. Mojí největší motivací je to, že doufám, že se díky mé pomoci bude těm lidem žít lépe. Inspirací je mi hlavně moje maminka,“ dodala Anička.

Krutihlav obecný.
FOTO: V Českém Švýcarsku hnízdí vzácní krutihlavové obecní

Díky nové mladé hrdince získal děčínský kroužek Krůčky pro postižené děti šek na 15 tisíc korun. Udělila ho Nadace České pojišťovny, která je organizátorem projektu Mladý hrdina. Tento titul uděluje dětem, které pomohly k záchraně lidského života a zdraví, a těm, které pravidelně pomáhají ostatním.

„Chtěli bychom tímto oceněním podpořit mladé lidi v jejich snažení a jejich vrstevníkům ukázat, že hrdinství se může skrývat také ve všednějších aktivitách a v každodennostech, které dělají svět lepším,“ řekla vedoucí projektu Ivana Buriánková.

Anička je první hrdinkou z Děčína, která titul získala. Ocenění ale už druhým rokem zůstalo v Ústeckém kraji. Vloni se Mladými hrdiny stalo pět dospívajících dětí z dětského domova v Tuchlově na Teplicku, které se na kolech vydaly s filantropem Tomášem Slavatou na cestu k Baltskému moři a společně tak zahájili sbírku na dobročinné účely.

Plavkyně a reprezentantka Simona Kubová v kanceláři primátora Marka Hrabáče převzala trofej za nejúspěšnějšího sportovce měsíce dubna.
Olympionička Kubová je nejúspěšnějším sportovcem měsíce dubna