Redaktorka Děčínského deníku Andrea Horáková je velkou fanynkou příběhů o čaroději Harrym Potterovi. Je současně i sběratelkou všeho, co se světoznámým čarodějem souvisí. Nedávno si navíc splnila svůj sen: Vydala se do Anglie, do filmových studií, kde se natáčelo všech osm filmů o známém kouzelníkovi.Nyní se rozhodla svou sbírku včetně fotografií a videa z cesty vystavit v děčínském muzeu. Výstava „Mudlům vstup povolen" bude mít vernisáž ve středu 21. května v 17 hodin.

Andreo, jak dlouho jsi fanynkou Harryho Pottera?

Sbírám různé věci s tématem Harryho Pottera už 12 let. Svou sbírku stále rozšiřuji. Proto jsem se vydala i do Anglie. Začala jsem Harryho zbožňovat v 15 letech. A tak nějak mi to vydrželo a pořád ty příběhy mám velmi ráda. Mám pocit, že je pořád co objevovat.

Filmová studia v Londýně.Co zajímavého návštěvníci na výstavě uvidí?

Výstava začíná knihami. Jak přímo od autorky J. K. Rowlingové, tak i od jiných autorů. Návštěvníci také uvidí hůlky, Obludné obludárium, erby školních kolejí nebo kouzelnické peníze. Bude tam toho mnohem víc, ale nechte se také překvapit.

Mluvila jsi i o videu a fotografiích z cesty do Anglie. Jaké to tam bylo?

Ve filmových studiích to bylo úžasné. Určitě doporučuji všem fanouškům Harryho Pottera tam vyrazit. Úplně mi to vyrazilo dech. Je tam všechno, co jsme viděli ve filmech. Létající Ford, Brumbálova pracovna, šachové figurky z prvního dílu i kostýmy a obrovská Velká síň. Můžete se proletět i na koštěti Nimbus 2000.

Přivezla sis ze studií nějaký suvenýr, který tvou sbírku mimořádně obohatil?

Určitě. Všechny věci jsem opravdu chtěla do sbírky. Asi nejlepší je zvíře Kluběnka. Také jsem si přivezla originální kouzelnické peníze i čokoládovou žabku.

Kluběnku? Z příběhů si na ni nevzpomínám…

Je to zvíře, které prodávala ve svém obchodě dvojčata Weasleyovi. V knihách je Kluběnka popsaná jako chlupatá koule. Její oblibou je vylizovat kouzelníkům holuby z nosu když spí. Tím se živí. To mě vždy rozesmálo, tak jsem si jí musela pořídit. Bohužel není živá…

Filmová studia v Londýně.Návštěvníci by tedy měli Harryho dobře znát…

Ne, není to potřeba. Jsou tam známé věci, jen pár je opravdu unikátních a ne každý si je pamatuje. Výstava by jim měla příběhy oživit v jejich paměti. Mám pro návštěvníky připravený i malý kvíz, kdy si mohou své znalosti prověřit.

Chceš ještě nějak nalákat budoucí návštěvníky?

Každý kdo má příběh o kouzelnickém světě a o čaroději Harrym Potterovi rád, toho výstava určitě potěší. Tvořila jsem ji tak, aby si v ní našli něco dospělí i děti. Přijďte na vernisáž. Výstava pak potrvá v muzeu ještě asi tři měsíce.

SOUTĚŽ: Chcete vyhrát kouzelný balíček s tématem Harryho Pottera?

Odpovězte na tři soutěžní otázky správně a máte šanci.

1.Jak se jmenují dva nejlepší kamarádi Harryho Pottera?

2. Jaké číslo má nástupiště, ze kterého odjíždí vlak do Bradavic?

3.Jak se jmenuje kouzelný skřítek, který dostal ponožku?

Odpovědi na otázky posílejte na mail andrea.horakova@denik.cz až do 19. května do 12 hodin. Připojte svécelé jméno, adresu a telefonní číslo.

Redakce poté vylosuje výherce, který bude telefonicky kontaktován a výhra mu bude předána na vernisáži ve středu 21. května v muzeu.