U třicet let sloužícího altánu náraz bohužel nevydržel jen roh střechy, ale navíc se celá střecha více než o půl metru ve šroubovici pootočila a praskly přední stojny. Ihned jsem kontaktoval vedení Klubu Českých turistů a nabídl při opravě osobní a technickou pomoc. Po zajištění materiálu jsme nakonec termín opravy stanovili narychlo na sobotu 17. července.

Těsně před opravou si ještě na místě udělaly brigádu členky KČT Krásná Lípa, které vysekaly a uklidily okolí prameniště.

Rychle jsem ještě vytvořil na sociální síti událost s brigádou, ale avizovaná nepřízeň počasí a také pozdě oznámený termín udělaly své. Na brigádu se přihlásil jen jediný dobrovolník a to Petr Kos z Varnsdorfu. Krásnolipské turisty ve složení Mikuláš Peterka a trempové Jindra a Karlos doplnili mladí hasiči Dominik a Vojta Knitlovi, kteří přijeli pomáhat především s technickým zázemím. Na místo přijeli s terénním hasičským speciálem Mercedes Unimog a kromě hydraulické ruky, se kterou se opravila střecha, s sebou vezli elektrocentrálu, brusky, vrtačky, pily, kurty a také spojovací materiál.

Velká voda zasáhla také Dolní Žleb na Děčínsku
Velká voda způsobila na Děčínsku škody za desítky milionů

Přesto, že téměř celé dopoledne pršelo a přehnala se i nejedna bouřka, veškerá naplánovaná práce se nakonec podařila udělat. Byly vyměněny vstupní stojny a po obou stranách vchodu poškozená výdřeva, opraveny byly i sedačky. Krom prací na altánu byl ještě po dohodě s Lesy pokácen uschlý kůrovcový smrk, který hrozil, že by časem mohl na altán také spadnout, a rozřezány a uklizeny byly veškeré pařezy a soušky v okolí.

Na lesní práce dohlédl i přítomný revírník Michal Dvořáček.

V letošním roce se ještě bude pokračovat venkovními nátěry a čištěním vlastních studánek. Lesy České republiky mají připravený projekt generální rekonstrukce, jeho realizaci za téměř milion korun už v loňském roce překazila kůrovcová kalamita.

Jiří Sucharda