Rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě je pravomocné. Uvedl to soudce Milan Vencl. Kohout, který se o rozhodnutí soudu dozvěděl podle svých slov až od redakce Děčínského deníku, s tím ale nesouhlasí 
a chystá ústavní stížnost.

Podle soudce Kohout neplnil podmínky stanovené při podmínečném propuštění 
z vězení ve Stráži pod Ralskem v roce 2010.

„Měl podle nich vést řádný život a také dodržovat dohled probační služby. To nedělal," uvedl Vencl.

Okresní soud v České Lípě, kam se Kohoutova žádost 
o podmínečné propuštění dostala proto, že výkon trestu vykonával ve Stráži pod Ralskem, řešil případ opakovaně. První rozhodnutí o zrušení podmínečného propuštění 
z vězení z října 2011 zrušil 
z procesních důvodů krajský soud.

Soudce Vencl o výkonu Kohoutova zbytku trestu znovu rozhodl už loni v září. Spis poté putoval po dalších soudech.

„Kohout neustále podával opravné prostředky k soudům vyšší instance včetně námitek podjatosti severočeských soudů," řekl Vencl. Spis s potvrzením loňského rozhodnutí se k českolipskému soudu podle něj vrátil až nyní. „Tím je rozhodnutí pravomocné a vykonavatelné," uvedl soudce.

Kohoutovi se ale do vězení nechce.

„Okresní soud v České Lípě a Krajský soud v Ústí nad Labem – pobočka Liberec vykonal pouze politické rozhodnutí tehdejšího premiéra Ing. Petra Nečase, které kontrasignoval nynější předseda vlády Bohuslav Sobotka. Proti politickému rozhodnutí se budu nadále bránit, kdy prostřednictvím právního zástupce JUDr. Kramariče podám mimořádné opravné prostředky," uvedl Kohout v pondělí v prohlášení, které rozeslal médiím.

O Kohoutově nástupu zpět do vězení musí rozhodnout Obvodní soud pro Prahu 1, který jej kdysi k 28 měsícům vězení za podvod s letenkami, čímž státu způsobil škodu 1,6 milionu korun, odsoudil. Spis by tam měl z České Lípy doputovat co nejdříve. Právě doba trestu převyšující dva roky je důvodem, proč se na tento případ nevztahuje amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z 1. ledna 2013.

Amnestie naopak Kohoutovi zrušila další trest za to, že v roce 2009 usedl za volant automobilu, přestože měl soudní zákaz řízení. Původně si měl odbýt 250 hodin veřejně prospěšných prací. Ty však nevykonal, za což mu hrozilo 125 dní vězení, místo kterých ale později dostal peněžitý trest 
25 000 korun. Ani pokutu však díky amnestii nakonec zaplatit nemusel.

Kohout je známý i jako organizátor protiromských demonstrací na severu Čech. Před třemi lety inicioval protesty ve Šluknovském výběžku, naposledy pak minulý týden v Děčíně. To se ale setkalo s vlnou kritiky: Lidem vadila právě Kohoutova minulost. 
I tak na děčínskou demonstraci dorazilo přes dvě stě lidí, a to včetně primátora města Františka Pelanta, jehož nechal Kohout davem vyvolat.

Kohout také v letošních podzimních komunálních volbách kandiduje do varnsdorfského zastupitelstva.
„Na mé kandidatuře se nic nemění," řekl v pondělí poté, co se o rozhodnutí soudu dozvěděl.

Kohout přitom po volebním fiasku, kdy chtěl proniknout do Evropského parlamentu, prohlásil, že s politikou končí. Po několika měsících ale změnil názor a sestavil kandidátku do varnsdorfského zastupitelstva.

O DEMONSTRACI VÍCE ČTĚTE ZDE…