Plovoucí koncertní a kongresový sál Cargo Gallery se o víkendu promění ve výpočetní středisko. Při děčínské zastávce jedinečné lodi si na ní totiž dají sraz odborníci na programování. Budou se snažit vytvořit něco prospěšného pro děčínskou veřejnost.

Na Cargo Gallery, která bude kotvit pod děčínským zámkem, se v pátek nalodí tří až pětičlenné týmy, aby se tu až do neděle účastnily akce Děčín City Hackathon. K dispozici budou mít pouze otevřená data o městě a vyměřený čas 48 hodin na práci.

„Týmy se budou pokoušet vytvořit z dat něco prospěšného pro veřejnost, aplikace pro mobil, webovou stránku či koncept, který pomůže zlepšit fungování města nebo dopravy,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Tématem hackathonu je totiž chytré město a chytrá mobilita.

Přestože mohou týmy navrhovat prakticky cokoli, budou mít nad sebou dohled zkušených lidí. „Jde o to, aby účastníci netrávili čas nad něčím, co bude jen hračkou, ale nebude to mít praktické využití,“ nabídl jedno z hlavních kritérií programátor Filip Molčan, jehož tým stojí třeba za aplikací pro mobily, kterou používá děčínská radnice.

Podle názoru Molčana, který bude u děčínského hackathonu fungovat jako mentor, mohou podobná setkání přinést celou řadu pozitivních výsledků, především z dlouhodobého pohledu. „Důležitý rozměr podobných akcí je také otevření zajímavých otázek, které je potřebné v jednotlivých městech řešit,“ dodal Molčan s tím, že dnes není problémem technologie, ale její smysluplné využití za přiměřenou cenu.

Podle jeho názoru mohou při podobných setkáních vzniknout věci užitečné pro podporu cestovního ruchu. „Místní člověk město většinou zná a umí si poradit. Pokud ale přijede někdo odjinud, je velmi často bezradný. A právě díky technologiím se mu dá pomoci,“ nabídl další pohled na děčínský hackathon Filip Molčan.

Na Cargo Gallery v Děčíně koncertoval Ben Christovao

A nemuselo by zůstat jen u pouhých zkušebních projektů. Těm nejlepším pomůže s realizací podnikatelský inkubátor Startup Go Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK).

„Chceme ukázat, že data mohou být velmi prospěšná, a chceme tím do tvorby konceptu smart city zapojit také širší veřejnost,“ zdůraznil ředitel ICUK Tomáš Siviček. Právě ICUK je spolu s děčínskou radnicí pořadatelem hackathonu.

Na týmy, které se do soutěže zapojí, čeká také finanční motivace, aby ze sebe dostaly to nejlepší. „Vítězný tým si odnese odměnu 20 tisíc korun a k tomu další věcné ceny a služby od Inovačního centra Ústeckého kraje a dalších partnerů,“ řekla děčínská mluvčí Markéta Lakomá.

VYHLÍDKOVÁ PLAVBA

O inovátory se pořadatelé postarají nejen přímo na lodi, kde budou mít zajištěný kompletní servis, ale také mimo ni. Budou tak mít například zajištěný bezplatný vstup do děčínského bazénu, přichystána je pro ně i vyhlídková plavba po Labi okolím Děčína. „Přihlásit se může každý. Vítáni jsou nejenom ajťáci, ale i všichni kreativní lidé, kteří mají nápady na zlepšení svého města či dopravy,“ dodal na závěr ředitel Tomáš Siviček.

Hlásit na hackathon se mohou týmy i jednotlivci na webu www.city-hackathon.com.

O co jde?Hackathon je ve světě velmi rozšířený formát akce, při níž týmy složené zpravidla z programátorů, ale také grafiků, webdesignérů či jinak kreativních lidí tvoří z dostupných otevřených dat konkrétní řešení.