Pro stále větší počet lidí se v Děčíně stává místem trvalého pobytu ohlašovna magistrátu. Samozřejmě, nebydlí tam, ale často jim na radnici chodí nejrůznější pošta poté, kdy jim úředníci svým správním rozhodnutí zruší pobyt na dosud hlášeném místě. Pak mají automaticky ze zákona úřední adresu se sídlem magistrátu.

„Samozřejmě dotyční lidé by si měli do dvou týdnů tuhle záležitost vyřídit a přijít nahlásit skutečnou adresu, kde bydlí. Ale tuhle povinnost si splní jen málokdo. Proto úředních adres přibývá,“ vysvětlila vedoucí oddělení správních agend děčínské radnice Miroslava Višínová.

V loňském roce magistrát zrušil asi dvě stě trvalých pobytů. To je číslo, které se v posledních letech neustále zvyšuje.

Aktuálně na děčínské ohlašovně figuruje už 1 044 úředních adres lidí, kteří o sobě nedávají vědět a jejich skutečnou adresu úředníci neznají.
„Na ohlašovnu takovým lidem přichází i nejrůznější pošta. Většinou si ji nevyzvedávají a tak po dvou týdnech zásilky vracíme zpět odesilatelům.

Jedná se zejména o poštu odesílanou z nejrůznějších úřadů a institucí,“ poznamenala šéfka oddělení.

O zrušení trvalého pobytu nejčastěji žádají rodiče, kteří si už nepřejí, aby s nimi ve stejném bytě nebo domě bydleli jejich prakticky dospělé, ale problémové děti. Je to devět případů z deseti. Takoví potomci se doma dlouhý čas nezdržují, většinou fetují a často páchají i trestnou činnost. Mají dluhy a hrozí jim i exekuce. Když se po čase doma objeví, bývají i agresivní. Dochází proto i k fyzickému napadání.

„Nejednou k takovým incidentům vyjíždí i naši strážníci. Ti se na místě právě dozvídají i to, že třeba rodiče právě požádali o zrušení trvalého pobytu pro své dítě,“ uvedl zástupce ředitele děčínské městské policie Jiří Schwarz. Bývají i případy, že trvalý pobyt v dosud společně užívaném bytě chtějí rodičům zrušit děti, nebo svým bývalým ženám či mužům rozvedení manželé a partneři, jejichž vztah už přestal fungovat.
„Okolnosti každé takové záležitosti prověřujeme a rozhodující v těchto případech je, kdo je oprávněnou osobou byt užívat. Jsou i žádosti, které samozřejmě zamítáme, protože ke zrušení trvalého pobytu nejsou zákonné důvody,“ dodala Miroslava Višínová.

Fakt, že stovky lidí mají adresu trvalého pobytu shodnou se sídlem magistrátu ale nikoho neopravňuje, aby se tam mohl dožadovat skutečného pobytu. Třeba toho, že tam bude přespávat.

„Jde skutečně jen a jen o administrativní údaj o adrese, který nezakládá žádné právo prostory magistrátu užívat,“ dodala vedoucí oddělení správních agend děčínské radnice.