Důchodová reforma se kvapem blíží. I když je pro většinu z nás zásadní datum 1.1.2013, POZOR! Změny se dějí již v současnosti. Nejbližším termínem změny je datum 28. února 2012. O co se jedná? My všichni, co jsme vlastníky penzijního připojištění, popřemýšlejme nyní. Do zmiňovaného dne máme totiž možnost si nechat změnit fondy v rámci penzijního připojištění. Pokud jste tedy jeho vlastníkem, máte nyní tři možnosti:
1) Jste-li se svým penzijním připojištěním spokojeni a nechcete nic měnit, změny zasáhne pouze státní příspěvek a samozřejmě výše částky k jeho získání (min. 300 korun).
2) Pokud však uvažujete o změně fondu, protože tušíte, že výkonnost našich penzijních fondů je nejnižší ve střední Evropě a sotva třetina z nich pokrývá inflaci, nebo snad nejste jen spokojeni se společností, která zřizuje penzijní fond, pak si urychleně domluvte schůzku s finančním poradcem, který vám zkontroluje současný fond a případně doporučí nový. Pokud jste však nespořili více jak 5 let, připravte si ještě 800 korun za změnu fondu.
3) Nestihnete-li provést změnu do 28. 2., nezoufejte. Do ledna 2013 bude stále možné změnit fond, jen s novými pravidly, například nezáporný výnos (nyní je výnos minimálně nula procent, což znamená, že dostanete minimálně to, co tam vložíte), nebo že si nebudete již moci vybrat po 15 letech polovinu naspořených peněz.
Důchodová reforma není jen o vytvoření nového (druhého) pilíře, ale také o změnách ve stávajícím systému. Každý by měl být o těchto změnách dostatečně informován. Pokud budete připraveni, nic vás nepřekvapí. Chcete se dozvědět o dalších změnách, které Vás čekají? Kontaktujte mě!

KONTAKT: Kateřina Vendolská, telefon: 602 449 392. E-mail: kvendolska@centrum.cz. Najdete mě také na Facebooku, a to pod názvem Finanční poradna s Kateřinou Vendolskou.